BRATISLAVA. Vybrať si internetový prehliadač nie je náročné ako vybrať si operačný systém. Kým by ste si nainštalovali Windows, zrejme by ste si stihli stiahnť všetky veľké prehliadače a ešte ich aj vyskúšať. Veď sú celkom zdarma.
Môžete čítať všetky porovnania, bedlivo preštudovať benchmarky a ďalšie podrobné štatistiky, no zjednodušene sa dá povedať, že správny prehliadač je ten, ktorý vám sadne.
Prinášame vám aktualizovaný prehľad vlastností v súčasnosti najpoužívanejších internetových prehliadačov podľa webu W3Counter, ktorý o nich pravidelne zhromažďuje údaje.
Pozreli sme sa na Google Chrome (odkaz na stiahnutie), Mozillu Firefox (odkaz na stiahnutie), Operu (odkaz na stiahnutie ), Edge a Internet Explorer a Safari (odkaz na stiahnutie).
Vojny prehliadačov
V novom počítači či notebooku s operačným systémom Windows nájdete predinštalovaný buď Internet Explorer, alebo, v prípade Windows 10, Edge. Počítače od Apple majú v základnej výbave Safari.
Obohratý vtip hovorí, že Internet Explorer je dobrý iba tak na stiahnutie FireFoxu či Chromu. Väčšina nových používateľov to však podľa všetkého spraví.
Podľa webu W3Counter bol v máji 2018 najpoužívanejším prehliadačom bez ohľadu na platformu práve Chrome s viac ako 50 percentným podielom. Chrome si prvenstvo drží už dlhú dobu.
Za ním nasledoval Safari s takmer 15 percentami. Tretí Internet Explorer a Edge mali o viac ako polovicu menej, doťahoval sa však štvrtý Firefox.
Ktorý si vybrať
Všetky spomenuté prehliadače sa dajú stiahnuť z internetu zadarmo v slovenskej verzii. Inštalácia netrvá ani päť minút a ak sa vám nebude páčiť, môžete ho odinštalovať ako akýkoľvek iný program.
Každý z nich má základné funkcie, ktoré by ste od moderného prehliadača čakali, a všetky dostávajú pravidelné bezpečnostné záplaty a aktualizácie. Nedávny veľký test prehliadačov na webe TopTenReviews ukázal len veľmi malé rozdiely v jednotlivých prehliadačoch.
Pri aktuálnych verziách sú rozdiely najmä v drobnostiach, ktoré však majú veľký vplyv na to, aký pocit vo vás prehliadač zanechá. Najjednoduchšie ich porovnáte tak, že si na 15 minút každý z nich vyskúšate na svojom počítači.
Niektoré veci však treba mať na pamäti.
Výdrž batérie
Ak surfujete po internete na prenosnom zariadení či notebooku, výrazne sa to prejaví na výdrži batérie. Vývojári sa už nejaký čas predbiehajú v tvrdeniach, ktorý z prehliadačov je najšetrnejší.
Viacero testov ukázalo, že práve Chrome je najväčším žrútom energie a pamäte. Začal to Microsoft videom v roku 2016, keď chcel spropagovať prehliadač Edge. Testom prezentoval, že zo všetkých vydrží najdlhšie, pričom Chrome vydržal najmenej.
Vlastný test vykonali aj vývojári Opery a až na víťaza, ktorým bola Opera, to dopadlo podobne. Tento prehliadač však ponúka režim úspory batérie, ktorý zastavuje procesy v pozadí na iných záložkách.
Test webu Digital Trends napríklad ukázal, že dva najúspornejšie boli Opera a Edge. Vývojárom Chromu sa však postupne darí obmedzovať náročnosť prehliadača.
Firefox bol dlho v úzadí, no od nedávnej verzie Quantum viaceré testy ukázali, že vďaka zmenám sa môže pobiť s kráľom. Nový Firefox je výrazne menej náročný na výkon, a to aj v prípade, ak máte vo zvyku otvárať množstvo záložiek. Pobeží teda lepšie aj na starších zostavách a zariadeniach a má menšiu spotrebu.
Nakoniec však treba spomenúť, že každý z nás má iné zvyky pri prehliadaní a výdrž batérie v rôznych prípadoch sa tak môže líšiť.
Čo ponúkajú
Google Chrome
Nespornou výhodou Chromu je kompatibilita s rôznymi zariadenami, na ktorých prehliadač používate. Chrome je všeobecne rýchly, stabilný a spoľahlivý s obrovskými možnosťami rozšírení. Na mobilných platformách s operačným systémom Android je vynikajúco integrovaný, pričom všetky nastavenia sa synchronizujú.
Jeho rozhranie je veľmi prehľadné, a keďže ho môžete prepojiť s svojím kontom Google, máte prístup k rôznym službám v podstate všade.
Niet preto divu, že ho používa stále viac a viac ľudí. Treba však mať na pamäti, že stále je to žrúť výkonu a potrebuje dobrý hardvér. Nemusí sa vám tiež páčiť, aké údaje o vás Google získava.
Mozilla FireFox
FireFox v poslednej dobe získava len priaznivé ohlasy. Na výslnie sa vrátil vďaka až sparťanskému rozhraniu, v ktorom nájdete všetky nástroje rýchlo, nízkym nárokom či rozsiahlym nastaveniam súkromia a bezpečnosti. Jeho režim inkognito dokáže brániť stránkam, aby sledovali vašu aktivitu. Súbor po stiahnutí skontroluje, upozorňuje na podvodné adresy.
Samozrejmosťou je aj široká paleta rozšírení, ktorými si môžete prehliadač prispôsobiť.
Opera
Opera je dlhé roky v ústraní, no drží stabilnú základňu používateľov. Poslednými novinkami, s ktorými prehliadač prišiel, je napríklad zabudované blokovanie reklám, šetrič batérie, alebo režim Turbo, ktorý urýchľuje surfovanie pri pomalších pripojeniach.
Dokáže tiež zmenšiť množstvo dát, ktoré spotrebúvate. Zaujímavou vlastnosťou je zabudovaná funkcia VPN, ktorá vás môže chrániť napríklad pri nezabezpečenom pripojení.
Nevýhodou je výrazne menšie množstvo rozšírení oproti konkurencii, no mnoho funkcií je zabudovaných priamo do prehliadača, napríklad ukladanie stránok pre budúce prečítanie.
Microsoft Edge a Internet Explorer 11
Nový prehliadač od Microsoftu prišiel s operačným systémom Windows 10. Jeho obrovskou výhodou je plná integrácia so systémom - je prepojený s aplikáciami či hlasovou asistenciou. Je veľmi rýchly a má zabudovanú čítačku.
Prehliadač je aj vybavený na moderné surfovanie, odmieta problémové protokoly ako ActiveX. Microsoft však pravidelne hnevá používateľov, ktorým Edge opakovane nanucuje skrytými zmenami.
Najnovšia verzia Exploreru je opäť ďalším vylepšením starého prehliadača. Je nenáročný na výkon, má jednoduchý dizajn.