BRATISLAVA. Ešte pred pár rokmi sme nevedeli, že niečo také môže vôbec jestvovať. Vírusy totiž sú drobné „živé" systémy, ktoré napádajú bunky a proti ktorým sa liekmi príliš nedá brániť.
V roku 2008 však vedci zistili, že aj vírus má svoje vlastné vírusy. Štruktúry, ktoré podobným spôsobom ako vírusy napádajú bunky a ich DNA, napádajú samotné vírusy. Prvý takýto virofág nazvali Sputnikvírus. Teraz vedci objavili virofág v Antarktíde.
Vírus kanibal
Virofág je vírus, ktorý sa kŕmi ostatnými vírusmi a množí sa len vďaka svojim príbuzným. Dosiaľ boli známe len dva, Sputnik spred troch rokov a Mavirus, ktorý objavili len pred pár týždňami.
Teraz podobné objekty našli austrálski vedci aj vo veľmi slanom jazere Organic Lake v Antarktíde.
To naznačuje, že tieto systémy – stále totiž nepanuje zhoda, či v ich prípade možno vravieť o živote – sú pravdepodobne oveľa bežnejšie, než sme si donedávna mysleli. Spoznať ich však umožňuje až súčasná genetika a sekvenovanie genómov.
Podľa magazínu Nature tak vedci náhodou narazili aj na nový virofág s menom Organic Lake Virophage (OLV), keď skúmali genóm mikróbov žijúcich v extrémnych podmienkach.
Pomôže liečiť?
Podľa genetikov je OLV najdominantnejším virotickým parazitom v jazere. Predpokladajú však, že nebude jediný. Umožňuje riasam v jazere bojovať proti vírusovej infekcii.
Otázkou teraz je, či by sa virofágy ako prirodzení nepriatelia vírusov nedali využiť na liečbu ľudí aj pri dosiaľ neliečiteľných infekciách.