Londýn 31. mája (TASR) - Ak pri komunikácii na pracovisku alebo so svojimi priateľmi používate elektronickú poštu možno vás zaujme varovanie poslancov Európskeho parlamentu (EP), ktorí v stredu vyzvali všetkých užívateľov e-mailu, aby svoje texty posielali zakódované a vyhli sa tak tomu, že ich zachytí britsko-americká výzvedná a odpočúvacia sieť Echelon.
Obe krajiny údajne využívajú špionážny systém na získavanie citlivých firemných a podnikateľských informácií. Súčasne však môžu monitorovať súkromnú konverzáciu či elektronickú korešpondenciu obyčajných ľudí.
"Existuje veľké množstvo dôkazov, ktoré naznačujú, že taký systém skutočne existuje. Štátom, ktoré sú do tohto projektu zapojené umožňuje monitorovať dopravné a komunikačné satelity, teda aj súkromnú a obchodnú komunikáciu. Ich prístroje sú napojené na veľmi výkonné počítače, čo znamená, že majú široké pokrytie a tiež rýchly výstup údajov," uviedol poslanec EP za Škótsku národnú stranu Neil McCormick.
Neil McCormick tiež upozornil, že Británia by využívaním tohto systému mohla porušovať Európsku konvenciu ľudských práv, a chce požiadať EK v Bruseli, aby sa v celej záležitosti viac angažovala.
Na stopu zneužívania špionážneho systému priviedol EK rozhovor, ktorý zhruba pred rokom poskytol istému francúzskemu denníku bývalý riaditeľ CIA James Woolsey. Pripustil totiž, že Američania majú k dispozícii citlivé informácie. Neskôr síce spresnil, že mal na mysli len informácie o firmách, ktoré porušujú zákony, napríklad keď ponúkajú za štátne zákazky úplatky.
Jeho slov si všimli poslanci Európskeho parlamentu, vymenovali zvláštny výbor, ktorý začal s vyšetrovaním. V rámci tohto vyšetrovania navštívili členovia výboru zhruba pred dvoma týždňami aj Washington, po dvoch dňoch sa však vrátili s dlhým nosom, pretože sa s nimi nechcel niekto stretnúť. Vyzvali teda firmy členských štátov Európskej únie, aby im pri vyšetrovaní pomohli a poskytli informácie, ktoré by podozrenie z odpočúvania potvrdzovali.
Až do stredy, keď bola uverejnená viac ako stostránková správa zvláštnej komisie, sa však na nich neobrátil jediný podnikateľ. A tak tam, kde nie je žalobca, teda aspoň jedna firma, ktorá by kvôli špionáži prišla o zákazku v prospech americkej či britskej konkurencie, nie je ani sudca.
Monitorovacia sieť Echelon, ktorú riadia Spojené štáty americké a sú do nej zapojené aj Veľká Británia, Kanada, Austrália a Nový Zéland, bola vytvorená na začiatku studenej vojny v roku 1947 a pôvodne sa zameriavala na zber informácií z bývalého komunistického bloku. Po páde komunizmu koncom 80. rokov sa však začala orientovať najmä na získavanie dôležitých obchodných informácií.
Ústredným bodom systému Echelon je údajne centrum v britskom grófstve Yorkshire, do ktorého sa optickými vláknami zbiehajú všetky získané informácie a ktoré je elektronicky prepojené s USA. Približne 600 amerických vojakov má 24 hodín denne vyhodnocovať získaný materiál. Američania sú údajne schopní sledovať naraz až dva milióny spojení.
12 20 lb žab