Konkurenčná teória tvrdí, že gravitácia je 20-miliárdkrát rýchlejšia ako svetlo. Kde je pravda, by mohlo byť známe už na sklonku tohto leta.
Sergej Kopejkin z University of Missouri v Columbii a Ed Fomalont z National Radio Astronomical Observatory v Charlottesville zverejnili v elektronickom archíve arXiv.org výpočet, v ktorom tvrdia, že rýchlosť gravitácie umožní zmerať zvláštna nebeská konštelácia.
Nastane 8. septembra 2002, keď sa planéta Jupiter postaví približne do zorného poľa medzi Zemou a vzdialeným kvazarom J0842+1835. Gravitácia Jupitera rozptýli svetlo kvazaru dopadajúce na Zem, ale to je iba prvý dôležitý moment.
Kopejkin a Fomalont vypočítali, že rýchlosť gravitácie je možné zmerať s presnosťou na desať percent pozorovaním pohybu Jupitera pred kvazarom sústavou rádioteleskopov VLBI (Very Large Base Interferometry). Z rozdielneho času príchodu svetla kvazaru na Zem sa dá určiť jeho rozptyl.
Už vlani Kopejkin dokázal, že okrem tohto Einsteinom predpovedaného rozptýlenia svetla existuje ešte jeden efekt, ktorý nastáva, keď sa zdroj gravitácie v tomto prípade Jupiter pohybuje. Veľkosť tohto ďalšieho rozptylu závisí od rýchlosti šírenia gravitácie. Túto rýchlosť je podľa Kopejkina možné určiť zmeraním druhého rozptylu.
Internet: http://www.arxiv.org/abs/gr-qc/0206022