SME

Daňový web opäť nestíha

Priznať daň cez internet je problém aj tento rok. Zodpovedných budú hľadať.

Priznať dane elektronicky je problém.Priznať dane elektronicky je problém. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

Výpadok daňového webu sťaží firmám podanie daňového priznania. Jeho nepodanie chyba štátnej stránky neospravedlní.

BRATISLAVA. Stránka daňovej správy opäť zlyhala. Ani tento rok nevydržala nápor firiem a ľudí, čo si chceli vyplniť či podať daňové priznanie v posledných dňoch pred zákonným termínom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zopakovala sa tak situácia spred roka, keď na konci marca zlyhali servery daňového riaditeľstva. Ak vtedy bol web funkčný, vyplnenie priznania na ňom trvalo veľmi dlho.

Server zaznamenal ťažkosti vo štvrtok. Úplný výpadok nastal v piatok. Daňovému riaditeľstvu sa podarilo opäť naštartovať riadny web www.drsr.sk v pondelok ráno. Štátny web zatiaľ funguje rýchlo, jednotlivé stránky sa načítajú bez výrazného zdržania.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôcť mal program

Servery daňového riaditeľstva síce zlyhali, daňovníci však môžu vypĺňať tlačivá cez aplikáciu eDane. Dá sa bezplatne stiahnuť na náhradnom webe riaditeľstva.

Firmy, ktoré majú potrebné overovacie nástroje, môžu cez program aj elektronicky podávať priznania. No aj to má háčik. „Program síce umožňuje vyplnenie priznania, ale súvahu, poznámky a ďalšie výkazy tam nevyplníte,“ napísal čitateľ SME.

Daňováci chybu aplikácie priznávajú. „Budeme akceptovať aj výkazy exportované z účtovných softvérov,“ tvrdí hovorkyňa daňového riaditeľstva Gabriela Dianová.

Pre firmy, ktoré si podávali priznanie s elektronickým podpisom, to znamená návštevu pošty či daňového úradu navyše. Pre firmy, ktoré majú samostatné overovacie nástroje pridelené daňovým úradom, sa nič nemení. Na poštu či úrad by museli ísť do piatich dní od podania elektronického priznania, aj keby daňový web fungoval.

SkryťVypnúť reklamu

Kto je zodpovedný?

Webová stránka bola nedostupná od piatka, riaditeľstvo však evidovalo výpadky už vo štvrtok. Jeho nové vedenie tvrdí, že Ficova vláda „hrubo zanedbala“ rozvoj portálu. „Nie je schopný zvládať nápor pred podávaním priznaní,“ povedal Dianová.

Na otázku, prečo súčasné vedenie stiahlo žalobu na firmu Novitech Tax, sme odpoveď nedostali. Žalobu podával po vlaňajšom výpadku webu bývalý riaditeľ daňovákov, nominant Smeru Igor Šulaj.

Súčasné vedenie zvolilo do ukončenia zmlúv s Novitechom náhradnú cestu. Tou je práve program eDane, ktorý sprístupnili začiatkom marca. Keďže on a jeho aktualizácie sa sťahujú z iného servera, je zatiaľ úplne funkčný. Dosiaľ si ho nainštalovalo vyše 74-tisíc daňovníkov.

Novitech má vlastný web

Zmluva s Novitechom platí do konca roka. Od budúceho roka by mali firmy podávať priznanie len elektronicky.

SkryťVypnúť reklamu

Firma však minulý týždeň spustila vlastný web. Na ňom sa dá on-line vyplniť daňové priznanie. Aplikácia sa podobá na tú, ktorú v minulosti poskytovala stránka daňovej správy. So zástupcami firmy Novitech sa nám včera nepodarilo spojiť.

Aké dôsledky bude mať výpadok portálu na dodávateľské firmy, nie je jasné. Podľa Dianovej je prioritou sprevádzkovanie portálu.

„Po vyhodnotení všetkých príčin nedostupnosti portálu budeme prijímať opatrenia v súlade s platnými zmluvami,“ povedala Dianová.

Čo robiť?

1. Živnostníci a firmy môžu počas výpadku využiť aplikáciu eDane len na vyplnenie či podanie priznania. Výkazy však musia vyplniť inak, najlepšie z účtovného programu. Výkazy musia podať osobne alebo poštou do 31. marca.

2. Výpadok webu znamená návštevu pošty či úradu len pre firmy a živnostníkov, čo majú elektronický podpis. Výpadkom sa nič nemení pre nepodnikateľov.

3. Pre firmy a živnostníkov, ktorí majú s daňovým úradom dohodu o autentifikačných nástrojoch, nie je výpadok webu komplikáciou. Na poštu či úrad by aj tak museli ísť, aby podali potvrdenie o podaní priznania.

4. Priznanie aj doklady musia byť podané do 31. marca. Tým, čo si dovtedy nevybavili odklad, hrozí pokuta od 33,19 do 16 596,95 eura. Ospravedlnením nie je výpadok webu.

5. Ak sa dnes nepodarí daňovému riaditeľstvu sprevádzkovať riadny web, na náhradnú stránku pridá informáciu o účtoch na platbu dane, overovač IČ DPH a iné informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Adam Valček

Ani Miklošov nominant portál nesfunkčnil

Problémy s daňovým portálom boli už pred rokom, za nominanta Smeru Igora Šulaja. Ani dlhoročný známy ministra Mikloša však portál neopravil.

BRATISLAVA. Hneď po nástupe vlády Ivety Radičovej odvolal minister financií Ivan Mikloš vedenie daňového riaditeľstva. Do jeho čela posadil Miroslava Mikulčíka.

Mikulčík nemá k IT sektoru ďaleko. Niekoľko rokov šéfoval slovenskej pobočke firmy CSC Computer Sciences.

Firma zrejme v spolupráci s Novitechom, ktorý má dnes na starosti daňový portál, takmer vyhrala aj inú lukratívnu zakázku od daňového riaditeľstva. Išlo o vynovenie informačného systému.
Súťaž napokon zrušil Úrad pre verejné obstarávanie.

Novitech sa nemusí obávať ani postihov za vlaňajšie výpadky daňového portálu. Bývalé vedenie riaditeľstva síce podalo na firmu žalobu, no nové vedenie ju stiahlo. Urobila to Zlatica Ondrušková, ktorá po voľbách daňové riaditeľstvo dočasne viedla. Tvrdí, že žalobu stiahla v záujme „dlhodobej spolupráce“.

SkryťVypnúť reklamu

Mikulčík, ktorého pred troma rokmi Mikloš označil za dlhoročného kamaráta, má skúsenosti aj s elektronickým mýtom. Vo firme SkyToll, ktorá prevádzkuje mýtny systém, sa staral o služby zákazníkom. Systém okrem iných kritizoval aj Mikloš.

S otázkou, ako je možné, že aj s novým vedením sa opakuje minuloročný problém, nás ministerstvo financií odkázalo na daňové riaditeľstvo.

„To nie je politická vec, že im spadol server. Gabriela Dianová je hovorkyňou daňového riaditeľstva, ja nie som kompetentný odpovedať na túto otázku,“ povedal Miklošov hovorca Martin Jaroš.

Daniela Krajanová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


15
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu