SME

Deväť počítačových zručností, ktoré zapadli prachom

Pamätáte sa na časy, keď bolo možné odhaliť počítačový vírus pohľadom, každý z nás bol veterinárom svojho kancelárskeho hlodavca a hľadanie chyby v sieti trvalo celé hodiny? Možno to ani nebolo tak dávno.

PC z JZD Slušovice nazvaný TNSPC z JZD Slušovice nazvaný TNS (Zdroj: www.sav.sk)
1.Odhalenie vírusu pohľadom

Prečo má command.com o 2317 bajtov viac ako včera, a prečo o rovnakú veľkosť narastie každý .EXE a .COM súbor, ktorý spustím z Norton Commandera? Odpoveď je jasná. Počítač je "zavírený". Aj keď McAfee vždy spoľahlivo odstránil infekciu, vždy sa našla v archíve aspoň jedna disketa, na ktorej čakal vírus na svoju príležitosť.

Pred rokmi sme mali väčší prehľad o systéme a pozornému oku neuniklo ani to, že sa zmenšila kapacita dostupnej konvenčnej pamäte. Museli by sme byť superhrdinovia, aby sme si dnes všimli čosi podobné. Z operačných systémov a aplikácií sa stali neprehľadné monštrá, ktoré požierajú gigabajty diskového priestoru.

2.Formátovanie diskiet

To že sú dnes všetky médiá pripravené pre okamžitý zápis dát neznamená, že to bolo samozrejmosťou aj pred rokmi. Chcete lacnejšie neformátované diskety, alebo si priplatíte za formátované? Tak znela bežná otázka v predajni s počítačovou technikou.

Výrobcovia sa pre časovú náročnosť netrápili tým aby otestovali, či sú plastové kotúče s magnetickým povrchom bezchybné. O naformátovanie diskety pred prvým použitím sa starali používatelia sami. Tento krok bolo nevyhnutné opakovať pri každom výskyte chyby. Práve formátovanie sa postaralo o to, aby boli chybné časti diskety vyradené z používania. Kedy ste naposledy niekoho počuli rozprávať o formátovaní?

3.Čistenie myši

Počítačovým myšiam sme museli všetci pravidelne venovať pozornosť iba preto, že po niekoľkých týždňoch používania zleniveli. Kurzor zaostával za pohybom a na vine nebolo nič iné, ako špina z rúk a prach, ktoré sa nalepili na mosadzné a neskôr plastové valčeky poháňané guľôčkou. A ak začal chybiť niektorý z vodičov v kábliku, mrzutosti pribúdalo.

Dnes nás hnevajú vybité batérie, rozpárované rádiá a klikaním unavené tlačidlá, ktoré po čase vypovedajú poslušnosť. Zdá sa, že sme si príliš nepomohli.

4.Kopírovanie z počítača na počítač

Skopírovať medzi dvoma počítačmi 100 megabajtový komprimovaný archív dokumentov iba s pomocou diskiet nie je žiadna sranda a o časovej náročnosti ani nehovoriac. V dobách, keď boli počítačové siete luxusom existovalo jediné lacné riešenie tohto problému.

LapLink - kábel pre pomalý sériový alebo rýchlejší paralelný port, ktorý dokázal obslúžiť každý súborový manažér. Hoci aj vtedy, ak na cieľovom počítači chýbal. Napísať do príkazového riadku COPY COM1 LAPLINK.EXE a čakať, kým sa na disku čarovne objaví spustiteľný súbor bol malý zázrak plný nadšenia.

Zázračný káblik s dvoma koncovkami, ktorému v najslabšej výbave stačili tri žily v ére dévedéčiek, USB kľúčov, WiFi sietí a rýchleho internetu nikoho neohúri. O čom to vôbec hovorím?

5.Záchrana dát

Obnoviť zmazané fotografie z pamäťovej karty, či vytiahnuť poškodený dokument zo zálohy je snáď rutinou pre každého. Čo však, ak zlyhá hardvér? Jediné spoľahnutie je na odborníkov a neraz za mastný peniaz.

Pred rokmi sme však riešili triviálnejšie zlyhania. Vyťahovali sme diskety zaseknuté v mechanike, prihýbali neposlušné pliešky, naťahovali pružinky, či dokonca čistili uchytaný povrch diskety liehom v nádeji, že sa chybný sektor podarí prečítať. O nálepkách a západkách, ktoré chránili disky pred zápisom podobne, ako magnetofónové kazety ani nehovoriac.

6.Obnova spojenia

Počítačové siete prestali byť pre správcov vo veľkých budovách výjazdovým športom v momente, čo sa výrobcovia rozhodli zmeniť topológiu siete s príchodom krútenej dvojlinky. Nájsť chybu na vedení nebolo vždy také jednoduché ako dnes.

Koaxiálny kábel s 300 metrovými segmentami bol zraniteľný ako malé dieťa. Stačilo, aby sa na jedinom mieste prerušil alebo zoskratoval a celá sieť prestala fungovať. Častejšie ako kábel však zlyhávali ľudia. Odpojené "téčko", vytrhnutá koncovka, odpadnutý terminátor či káblik priamo zapojený do sieťovej karty dvíhal adrenalín častejšie, ako sa patrí. Na sabotáž a pracovné voľno stačil jediný špendlík skrytý na správnom mieste.

Pochodovanie s ohm-metrom v ruke a mapkou kabeláže je už iba veselou spomienkou na trpké časy. S asistentom a bez mobilu.

7.Nastavenie monitora

Kým notebook nemá jediný gombík na nastavenie obrazu na displeji, analógové CRT monitory mali fúru koliesok na to, aby obraz aspoň trochu vyzeral k svetu. Bolo ním treba pohybovať do strán, zväčšovať ho na celú plochu obrazovky, opravovať jeho deformáciu a pravidelne sa hrať s nastavením jasu a kontrastu, aby neťahal oči. Pamätníci si zaspomínajú na čiernobiele monitory, ktoré mali zapojený vstup iba na zelenú zložku a tak zo 128 odtieňov šedi boli pri zlom nastavení iba štyri.

A čo dnes? Trápia nás nespoľahlivé farby LCD, slabá čitateľnosť na slnku a mizerná kvalita obrazu pri pohľade z bočných uhlov. Iba tie super kolieska zmizli a nahradili ich omnoho lacnejšie tlačidlá a menu.

8.Bud pripravený! Vždy pripravený

Žiadna ihličková tlačiareň sa nezaobišla bez tlačidla ON LINE, ktoré určilo či zapnutá tlačiareň s vloženým papierom bude tlačiť, alebo nie. Výrobcovia na ňom trvali a používatelia boli bezradní. Prečo netlačí keď má všetko čo potrebuje? Stačí jediný dotyk IT správcu a všetko ide ako má byť. Používatelia sú nepoučiteľní.

Dnes by ste takýto gombík márne hľadali. Či zmizol kvôli sekretárkam, alebo zlacňovaniu nevie nik. Isté však je, že tlačiarne majú desiatky iných dôvodov, prečo poslušnosť odmietajú.

9.Makcene a dlzne

Aj ten najhlúpejší mobil dokáže písať esemesky s diakritikou. Nie je tomu však dávno, čo počítače a tlačiarne na slovenčinu kašľali. Potrebovali sme špeciálne programy na to, aby klávesnica písala slovenské znaky a monitor ich v DOSe dokázal zobraziť. Nuž a s tlačiarňami to bolo ešte horšie.

Niekde bolo treba vymeniť EPROMku a pomastiť vrecká dvoch šikovných pánov, inde bol potrebný download manager, ktorý naučil tlačiareň znaky s diakritikou. A ak bolo najhoršie, všetko šlo von pomaly ako obrázok, alebo text plný chýb.

Dokážete si dnes predstaviť, že by ste mäkčene a dĺžne museli riešiť pre monitor, klávesnicu a tlačiareň zvlášť?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu