BRATISLAVA. Vo Fyzikálnom Ústave Slovenskej akadémie vied (FÚ SAV) v Bratislave ukončili prvú etapu budovania laboratória nazvaného Nanolab realizovaného s podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Výskum a vývoj.
Dnes toto pracovisko slávnostne otvorili a predstavili nové prístroje a zariadenia za účasti predsedu SAV Jaromíra Pastoreka, predstaviteľov FÚ a ďalších ústavov akadémie, ako aj iných hostí a zástupcov médií.
Ako uviedla vedúca Nanolabu FÚ SAV Eva Majková, toto laboratórium je zamerané na výskum nanotechnológií a nanoštruktúr (nanočastice, nanovrstvy).
Skúmajú sa tu nanovrstvy pre spintronické štruktúry a röntgenovú optiku a nanočastice v úzkej spolupráci s Ústavom polymérov SAV. Na tento výskum je veľmi potrebná moderná infraštruktúra, odborníci a projekty, preto sú nevyhnutné aj štrukturálne fondy.
Nanolab je jedným z prvých krokov na vybudovanie celého výskumného komplexu. Toto laboratórium sa vybudovalo na základe viaczdrojového financovania - zo štrukturálnych fondov EÚ, z projektov Agentúry na podporu výskumu a vývoja, Európskeho hospodárskeho mechanizmu, z prostriedkov SAV a ďalších zdrojov.
Majková vyzdvihla aj spoluprácu výskumu s priemyselnými podnikmi na Slovensku i v zahraničí, napríklad v Rakúsku a Nemecku.
Medzi najvýznamnejšie prístroje Nanolabu patrí napríklad laboratórne zariadenie Lab-GISAXS na rozptyl rtg žiarenia pri malých uhloch, rýchly elipsometer umožňujúci sledovať zmeny optických parametrov nanovrstiev, rastrovací magnetooptický Kerrov mikroskop a ďalšie.
Štefan Luby z Fyzikálneho ústavu SAV spomenul niektoré doterajšie výsledky laboratória Nanolab. Jeho pracovníci napríklad zhotovili v rámci projektu NATO v spolupráci s Talianskom veľmi citlivé nanočasticové senzory plynov CO a NO 2, ktoré sú vhodné na monitorovanie životného prostredia a zisťovania prítomnosti výbušnín.