Baltimore 22. júna (TASR) - Vesmír má farbu mlieka - tak znie interpretácia najnovšieho objavu astronómov z univerzity v Baltimore v americkom štáte Maryland.
Karl Glazebrook a Ivan Baldry z Johns Hopkins University ešte v januári tvrdili, že farba vesmíru sa dá prirovnať k svetlému odtieňu jasnej tyrkysovej. Po objavení chyby v počítačovom softvéri si však uvedomili, že skutočná farba konečnej hranice univerza sa podobá skôr na mliečno-hnedú.
Keďže nevedeli, ako presne odtieň vesmíru nazvať - okrem klasickej béžovej, ktorá sa im videla málo originálna - požiadali o radu milovníkov kávy, aby navrhli pre farbu príznačnejší názov.
Vedci dostali vyše 300 e-mailov, v ktorých sa objavovali také exotické názvy ako béžová Veľkého tresku, kozmické kapučíno, galaktická zlatá či piesková farba nekonečna. Nakoniec vyhral termín Cosmic Latte - kozmické mlieko.
Obaja vedátori totiž milujú kávu s mliekom, čo rozhodlo o konečnom pomenovaní farby. Názov Cosmic Latte sa im navyše videl príhodný aj z toho dôvodu, že sa podobá na "latteo," čo v taliančine - rodnom jazyku Galilea Galileiho - znamená Mliečna cesta.
Glazebrook a Baldry objavili vo vesmíre odtieň bielej kávy pri skúmaní svetla prichádzajúceho z galaxií vzdialených niekoľko miliárd svetelných rokov. Svetelné žiarenie rozložili na jeho farebné zložky a po analýze jednotlivých segmentov prišli k záveru, že najkrajnejšie hranice vesmíru majú rovnakú farbu, akú každé ráno vidia v šálke svojej obľúbenej kávy s mliekom.