SME

Messenger zaparkoval nad planétou Merkúr

Americká sonda sa zachytila zachytiť na obežnej dráhe Merkúra. Má byť prvým ľudským strojom krúžiacim okolo tejto planéty.

Americká sonda Messenger by mala byť prvou, ktorá bude krúžiť okolo planéty Merkúr.Americká sonda Messenger by mala byť prvou, ktorá bude krúžiť okolo planéty Merkúr. (Zdroj: VIZUALIZÁCIA – NASA)

Americká sonda sa pokúsi zachytiť na obežnej dráhe Merkúra. Má byť prvým ľudským strojom krúžiacim okolo tejto planéty.

Merkúr
  • Slnko obehne za 88 dní.
  • Deň na Merkúre trvá 58,6 pozemského dňa.
  • Teplota na povrchu je od -180 do 430 stupňov Celzia.
  • Okolo planéty leteli americké sondy Mariner 10 a aktuálna Messenger.

BRATISLAVA. Kedysi to bol len bod na oblohe. Bod, o ktorom vedeli už dávni Sumeri a o ktorom nám zanechali správu vo svojich hlinených tabuľkách.

Neskôr sa z jedného bodu stali body dva, antickí Gréci a Rimania si mysleli, že - podobne ako v prípade Venuše - ide o dve vesmírne telesá.

Až potom zistili, že to bude iba jeden objekt. Dali mu meno po svojom božom poslovi a patrónovi obchodu Merkúrovi.

Naše vedomosti o planéte sa však zväčšovali len postupne. Dodnes takmer polovicu jej povrchu nepoznáme a prelom nepriniesol ani Galileo Galilei a jeho ďalekohľady.

Problémom je Slnko. To teraz môže zmeniť misia sondy Messenger. V piatok skoro ráno ako prvý ľudský stroj v histórii zaparkovala na obežnej dráhe planéty.

Len druhý raz

Prvá planéta slnečnej sústavy leží príliš blízko pri našej hviezde. Zo Zeme sa dá pozorovať len krátky čas a toto pozorovanie značne skresľuje atmosféra.

„Merkúr je v porovnaní s inými objektmi nepreskúmaný," hovorí pre magazín New Scientist Sean Solomon, ktorý sa podieľa na misii amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír. „Ak vezmeme do úvahy jeho blízkosť v slnečnej sústave."

Slnko však spôsobuje aj ďalšie ťažkosti. Najmä pre vesmírnych inžinierov, ktorí by k tejto planéte chceli posielať sondy. Podarilo sa to napokon iba raz, keď v sedemdesiatych rokoch okolo Merkúra preletel Mariner 10.

Silný gravitačný vplyv našej hviezdy totiž sťažuje presnú navigáciu a každá nepresnosť môže byť fatálna. Astrofyzici a inžinieri však musia zápasiť aj so samotným telesom.

Merkúr nemá atmosféru a rýchlo sa približujúca sonda o ňu nemôže pribrzdiť. Jedinou možnosťou, ako zaparkovať na orbite planéty, sú motory. Tie si však vyžadujú palivo, čo je pre sondu hmotnosť navyše.

Ako vznikol Merkúr?

Zhruba polmiliardový Messenger letel kozmom ohromnou rýchlosťou. Ak chcel byť po viac než šesťročnom putovaní úspešný, musel pribrzdiť z rýchlosti 136-tisíc kilometrov za hodinu.

Až potom môže jeho sedem prístrojov naplno pracovať. A odpovedať nám na otázky, prečo je Merkúr taký superhustý a ako vlastne vznikol. „Až potom budeme môcť testovať naše hypotézy," dodáva Solomon.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu