SME

Týždeň vo vede

(24. 5. – 30. 5. 2001)

(24. 5. – 30. 5. 2001)

* Archeológovia z peruánskej univerzity v San Marcos odhalili ruiny pravdepodobne najstaršieho mesta na americkom kontinente – Caral.

* Vedci z Michiganskej univerzity v USA tvrdia, že ekológovia sa mýlia, keď si myslia, že výsadbou nových stromov sa zníži koncentrácia oxidu uhličitého v zemskej atmosfére.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Odborníci na Cancer Research Campaign vo Veľkej Británii prišli na spôsob, ako z hormónu IAA, ktorý využívajú rastliny na reguláciu svojho rastu, vyrobiť účinný protirakovinový liek.

SkryťVypnúť reklamu

* Podľa vedcov z austrálskej CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization) existuje úzka spojitosť medzi klimatickým javom El Niňo a výskytom sucha v Austrálii a juhovýchodnej Ázii.

* Ako sa uvádza v poslednom vydaní New England Journal of Medicine, vplyv tzv. placebo efektu na liečbu chorôb je podstatne menší, ako sa všeobecne predpokladalo.

* Japonskí vedci z RIKEN Brain Science Institute a ich americkí kolegovia sú na stope novému lieku proti obávanej Alzheimerovej chorobe, uvádza sa v časopise Science.

* Zástupcovia 127 krajín sveta sa vo švédskom Štokholme dohodli na obmedzení alebo úplnom zákaze používania 12 toxických chemikálií. Jednou z chemikálií je DDT, ktorá sa používala na zastavenie rozširovania malárie počas 2. svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

* Podľa vedcov z britskej Royal Society je nepravdepodobné, že ochudobnený urán môže spôsobiť zdravotné problémy. Ochudobnený urán používali jednotky NATO vo vojne v Kosove.

* Podľa Dr. Rudolfa Cardinala z Katedry experimentálnej psychológie na univerzite v Cambridge vo Veľkej Británii, existuje v mozgu tzv. „hot spot“ (horúca škvrna), ktorá je zodpovedná za impulzívne správanie, uvádza sa to v najnovšom vydaní časopisu Science.

* Odborníci z Cornellovej univerzity v USA pod vedením Dr. Davida Russella pracujú na novej metóde opravy poškodených génov. Základom novej metódy je dopravenie zdravého génu do vnútra bunky.

* Ako informoval David Jewitt z Astronomického inštitútu na Havaji v odbornom časopise Nature, astronómovia pomocou výkonného japonského ďalekohľadu Varuna na okraji slnečnej sústavy – v tzv. Kuiperovom páse – objavili nové, doteraz nepozorované teleso s priemerom 900 kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

(BBC, Reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu