Vedci z Rockefellerovej univerzity v New Yorku objavili u rastlín rafinovaný mechanizmus, ktorý ich chráni pred veľkým suchom. Hlavnú úlohu v ňom hrá vzájomné pôsobenie rastlinného hormónu ABA a bielkoviny AB15. Tieto látky kontrolujú moment klíčenia a zadržiavajú ďalší rast v období sucha bez toho, aby rastlina zahynula.
Hormón ABA ovplyvňuje nielen okamih klíčenia, ale aj začiatok rastu v nepriaznivých podmienkach. ABA aktivuje bielkovinu AB15, ktorá slúži na ochranu rastliny pred negatívnymi vplyvmi.
„Naša práca ukazuje komplexnosť rastu po vyklíčení. To umožní rastliny geneticky manipulovať tak, aby sa im dobre darilo aj v ťažkých podmienkach sucha alebo slaných pôd,“ zhrnul Luis Lopez-Molina výsledky svojho výskumu.
Predchádzajúce štúdie ukázali, že geneticky upravené rastliny bez bielkoviny AB15 rastú nepretržite bez ohľadu na vonkajšie podmienky. V prípade nadprodukcie AB15 sa rast spomalil iba vtedy, keď bol prítomný aj hormón ABA. Na pokusy použili vedci rýchlo rastúcu arábovku.
Rastliny s nadprodukciou bielkoviny AB15 sa okrem toho počas celého rastu menej „potili“ – vyparovali menej vody. Bielkovina AB15 by sa tak mohla stať kľúčom k lepšej kontrole rastu a prispôsobovania rastlín aktuálnym ekologickým a poveternostným podmienkam.
(tasr)