Brazílski paleontológovia pod vedením Dr. Jorgeho Farigola z univerzity v Rio Grande de Sul objavili na juhu krajiny, v rovnomennej provincii, asi najstaršiu skamenelinu pravekého dinosaura. Dinosaurus mal hlavu veľkú 30 centimetrov a bol dlhý takmer ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Brazílski paleontológovia pod vedením Dr. Jorgeho Farigola z univerzity v Rio Grande de Sul objavili na juhu krajiny, v rovnomennej provincii, asi najstaršiu skamenelinu pravekého dinosaura. Dinosaurus mal hlavu veľkú 30 centimetrov a bol dlhý takmer dva metre. Bol mäsožravec a vyznačoval sa veľmi ostrými zubami.
Nález predstavuje dve lebky tohto druhu dinosaura a niekoľko kostí, ktorých vek sa odhaduje na 235 až 240 miliónov rokov, teda tesne potom, ako sa dinosaury vyvinuli zo starších plazov – tekodontov. Tekodonty sa pohybovali po štyroch končatinách a paleontológovia predpokladajú, že boli priamymi predchodcami krokodílov, nahradili ich však agilnejšie dinosaury. Tvory, ktorých pozostatky našli brazílski paleontológovia, majú niektoré charakteristické znaky tekodontov aj dinosaurov a mohli by vedcom významne pomôcť pri stanovení živočíšnych vývojových línií.
V Brazílii a Argentíne sa nachádzajú jedny z najbohatších nálezísk dinosaurov na svete. Len minulý rok sa na tomto území našli skameneliny jedného z najstarších dinosaurov, predchodcu dravého Tyranosaura rex.