SME

Týždeň vo vede

* Americkí bádatelia z Princeton University na čele so Stephenom Chouom vyvinuli novú metódu zhotovovania drobných funkčných prvkov až do rozmerov 10 nm na kremíkovom čipe metódou výliskov pod tlakom. Klasická fotolitografia zvládne nanajvýš 130 nm.


FOTO - Archív


* Francúzski fyzici vedení Davidom Quereom z Collége de France nafilmovali odrazy vodných kvapiek, keď sa kvapka nerozprskla a nezvlhčila tuhý povrch. Kontakt trvá 1–10 ms, čo závisí na polomere kvapky. Pomôže to vyvinúť lepšie vodovzdorné materiály a spreje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Podľa Rossmana P. Irwina III z National Air and Space Museum vo Washingtone vzniklo údolie Ma‘adim Vallis na Marse pretečením a preborením brehu obrovského prajazera.

* Porter z University of Georgia s kolegami zistil a laboratórnymi pokusmi overil, že na odumieraní karibských koralov druhu Acropora palmata sa výrazne podieľajú ľudské črevné baktérie Serratia marescens z fekálií v komunálnych odpadových vodách.

SkryťVypnúť reklamu

* Podľa japonského tímu z University of Tokyo vedeného Satošim Inoueom bielkovina Efp, ktorá stimuluje rast zhubných buniek pri rakovine prsníka, pritom rozbíja negatívny regulátor bunkového cyklu 14-3-3sigma. Zablokovanie Efp teda ponúka možnosť obratu.

* John G. Collard s kolegami z The Netherlands Cancer Institute identifikovali guanínový nukleotidový výmenný faktor Tiam1 ako nádejný cieľ protirakovinovej liečby. Myši bez Tiam-1 odolávajú kožným nádorom.

* Tím z Karolinska Institute v Štokholme vedený Mikaelom Rhenom odhalil, že zmena jediného bázového páru v špecifickom géne baktérie Salmonella enterica zmení krátkodobú chorobu na dlhodobé nositeľstvo. Týka sa to týfusovej horúčky, zabíjajúcej 500 000 ľudí ročne.

* Švédsky bádateľ Rikard Holmdahl s kolegami z Lund University zistil, že za ľudskou reumatoidnou artritídou môže byť pridaním cukru zmenená forma kolagénu II (CII) z kĺbovej chrupky, nerozpoznávaná imunitnými T lymfocytmi ako vlastná.

SkryťVypnúť reklamu

* Nemeckí bádatelia Günther Ehret a Diane Geisslerová z Universität Ulm zistili, že mozgy myší a ľudí využívajú pri spracúvaní počutého ten istý súbor pravidiel.

* Psychológovia Seth Pollak a Doris Kistlerová z University of Wisconsin overili, že fyzicky zneužívané deti ostrejšie rozpoznávajú zlosť na tvárach zobrazujúcich zmiešané pocity, ako normálne deti. Zneužité deti udávali zlosť, aj keď bol podiel inej emócie vyše 60-percentný. (5D)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu