Mobilné peniaze menia tvár Afriky. Európa je pozadu, lebo má príliš veľa iných možností.
BRATISLAVA. Predstavte si, že vám začiatkom mesiaca ohlási váš mobil esemeskou príchod výplaty na účet a namiesto toho, aby ste neskôr od počítača alebo v banke vybavili mesačné platby, uhradíte faktúry ťukaním do vášho mobilu.
A to nie je všetko. Iba s použitím mobilu vrátite peniaze priateľovi, ktorý vám ich predým – ako ináč než mobilom – požičal a zakončíte večer v bare, kde účet tiež uhradíte mobilom.
Predstava, ktorá je pre Európana ešte stále sci-fi, je už realitou tam, kde by ste to nečakali – v Afrike.
V divočine s mobilom
„V rozvinutých krajinách máme platobné karty, internet či šeky a motivácia, aby sme tlačili peniaze do mobilu, je pomerne nízka. V Afrike infraštruktúra chýbala a mobily ju nahradili,” vysvetľuje africký náskok Michael Eagleton z poradenskej firmy Accenture.
Mobilné telefóny sa v Afrike rozšírili tak rýchlo ako všade vo svete, no bankové služby zaostávali. A keď neexistoval spôsob, ako bezpečne poslať peniaze na diaľku, vznikol spontánny systém, ktorého podstatou bol mobil.
Najprv fungoval nadivoko. Robotníci, ktorí cestovali za prácou, si z výplaty nakúpili stieracie karty s predplatenými minútami u mobilného operátora – podobné ako karty na dobíjanie minút u slovenských mobilných operátorov.
Kód z karty, ktorým si u operátora možno aktivovať predplatené minúty, však nepoužili pre seba. Poslali ho esemeskou rodine stovky kilometrov ďaleko. Tá ho potom predala späť miestnemu predajcovi kreditu a dostala peniaze v hotovosti.
Biliónový biznis
Z predplatených minút sa stala nová forma virtuálnych peňazí. Rozmohli sa tak intenzívne, že kenský mobilný operátor Safaricon z nich spravil oficiálnu službu. A tá sa stala najpoužívanejšou formou prevodu peňazí v krajine.
V momente, keď si ľudia zvykli, že mobil je bezpečným miestom pre peniaze, začali okolo systému vznikať ďalšie služby. Peniaze sa už môžu posielať priamo a banky cez systém začali poskytovať aj drobné úvery.
Práve záujem bánk o nové zdroje príjmov má v budúcnosti poháňať rozširovanie mobilných platieb na celom svete. Pôjde o obrovský biznis. V uplynulom roku dosiahol celosvetový objem transakcií cez mobily výšku 162 miliárd dolárov. Analytická firma Yankee Group predpokladá, že v roku 2014 to už bude takmer jeden bilión dolárov.
Na Slovensku pomaly
Slovensko je v porovnaní s Afrikou aj Európou pomerne konzervatívne, aj keď prvé formy mobilných peňazí už existujú. Cez SMS sa dá zaplatiť poistenie či parkovné.
Medzi najznámejšie patrí predaj cestovných lístkov cez SMS, ktorý funguje napríklad v Bratislave a v Košiciach. Košický dopravný podnik podľa hovorkyne Moniky Murovej predá cez SMS mesačne viac ako 60-tisíc lístkov, čo predstavuje viac ako desatinu z cekového predaja.
No šanca, že by sa v blízkej budúcnosti rozbehli veľké projekty mobilných peňazí, je malá. Mobilní operátori a banky, ktoré sme oslovili, zhodne tvrdia, že sledujú trh a vyčkávajú, čo sa stane.
Slovensko je tak klasickým príkladom európskeho problému. Mobilné peniaze si v Európe vyžadujú veľké investície do infraštruktúry a musia konkurovať už zabehnutým platobným kartám a internet bankingu.
Podľa Michaela Eagletona mobilní operátori aj banky ešte iba hľadajú silnú motiváciu, aby sa do nákladného budovania infraštruktúry pre mobilné platby rozhýbali.
„Systém musí používať čo najviac ľudí, čím sa relatívne znížia náklady na jeho prevádzku,“ hovorí konzultant Accenture. Druhým motivujúcim faktorom bude možnosť poskytovať konzumentom rôzne zľavy a domenty.
„Najdôležitejšou cestou, ako na mobilných platbách zarobiť, budú rizikové produkty – pôžičky, preklenovacie úvery a podobne. Vidíme, že banky začínajú robiť presne toto,“ dodal Eagleton.