MALAGA. Koncom 20. storočia stúpalo Stredozemné more kvôli vyššiemu atmosférickému tlaku pomalšie ako hladiny morí inde vo svete. Od začiatku 21. storočia sa však jeho stúpanie zrýchľuje.
Uviedol to Manuel Vargas Yáňez zo Španielskeho oceánografického inštitútu (IEO) v španielskej Malage, hlavný autor aktualizovaného druhého vydania knihy Klimatická zmena v španielskom Stredomorí.
"Po roku 1943 stúpala hladina Stredozemného mora o 1-1,5 milimetra ročne, to však už podľa všetkého neplatí, tempo sa výrazne zrýchlilo," povedal Manuel Vargas Yáňez.
Spomínaná kniha po prvý raz zverejňuje číselné údaje o vývoji klímy v rokoch 1943 až 2008, ktoré boli získané unikátnym španielskym systémom morských pozorovaní, ktorý možno označiť za priekopnícky v rámci celej Európy.
Viacero príčin
Teplota Stredomozemného mora rastie a zvyšuje sa aj jeho slanosť. Od začiatku 21. storočia hladina stúpla už o 20 centimetrov. Na druhej strane sa v rokoch 2005-2008 spomalil vzostup teploty. To kontrastuje so silným oteplením vody v závere 20. storočia.
Podľa Manuela Vargasa Yáňeza je v pozadí viacero príčin. Nielen často akcentovaný príspevok ľudských ekonomických činností, najmä využívania fosílnych palív a sprievodnej produkcie skleníkových plynov, no aj prirodzené normálne zmeny v atmosfére.
Teplota vody pri hladine Stredozemného mora sa počas 20. storočia zvýšila na úroveň nárastu teploty vzduchu, teda o 0,7 až 0,8 stupňa Celzia.
Manuel Vargas Yáňez však upozorňuje, že sa to nedá extrapolovať do 21. storočia, lebo skutočný priebeh veľmi závisí a bude závisieť na rozhodnutiach ľudí.
Navyše akákoľvek zmena v ekonomike sa v tomto kontexte prejaví iba pomaly.
Klíma je zotrvačná
Aj keby ľudia v našom storočí začali uvoľňovať do ovzdušia menej oxidu uhličitého, teplota v krátkodobom horizonte ďalej porastie, keďže klíma je dosť zotrvačná.
"Hoci sme teraz znížili emisie skleníkových plynov na úroveň 90. rokov minulého storočia, počas nasledujúcich 30 rokov bude rast teploty a stúpanie morských hladín pokračovať tak, ako keby sme neurobili nič," povedal Manuel Vargas Yáňez.
Na druhej strane si myslí, že budúcnosť nie je zapísaná v kameni, stále môžeme konať, aby sme situáciu zlepšili.
Zdroj: Komuniké FECYT Spanish Foundation for Science and Technology z 25.2.2011