SME

Ako funguje mobil?

Máme tu tretie tisícročie a nastala doba, o ktorej sa písalo vo vedecko-fantastických románoch, a ktorú sme si vedeli len ťažko predstaviť v realite. Ale je tu a ukazuje sa, že veľa vymyslených vynálezov je teraz skutočnosťou a naozaj fungujú!

Máme tu tretie tisícročie a nastala doba, o ktorej sa písalo vo vedecko-fantastických románoch, a ktorú sme si vedeli len ťažko predstaviť v realite.
Ale je tu a ukazuje sa, že veľa vymyslených vynálezov je teraz skutočnosťou a naozaj fungujú! Pozrime sa len na rozmach mobilných telefónov, na ktorých je tá rýchlosť vývoja najmarkantnejšia (existuje síce aj špekulácia, že veľkí výrobcovia majú funkčné také vynálezy, o ktorých sa nám ani nesníva, no servírujú nám ich postupne, aby vypredali zásoby tých zastaraných!).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu



NMT a GSM
Na Slovensku začala mobilná komunikácia v širšom meradle fungovať cez systém NMT. Je to analógový systém, to znamená, že sa na určitých vlnách prenáša priamo hlas. Masovo rozšíreným sa však stal až systém GSM. Systém GSM je na rozdiel od analógového NMT digitálny, to znamená, že na rozdiel od hlasu sa na vlnách prenášajú rady číslic. Tie vzniknú tak, že mobilný telefón do nich zakóduje hlas telefonujúceho.

Prenos hlasu
Telefón odosiela signál so zakódovaným hlasom prostredníctvom mobilnej siete do ústredne. Tá ho okamžite odošle ďalej prijímateľovi, ktorého číslo si telefonujúci zvolil. Donedávna putoval signál pri hovoroch do konkurenčnej siete cez pevnú sieť Slovenských telekomunikácii do ústredne druhého operátora a jeho sieťou k adresátovi. Preto boli tieto hovory drahšie a neboli zahrnuté v predplatených minútach. Dnes už existujú priame prepojenia operátorov a cesta cez Slovenské telekomunikácie sa využíva len v prípade preťaženia mobilnej siete. Telefón prijímateľa hovoru naopak tento rad čísiel dekóduje do hlasu, ktorý počujete zo sluchátka.

SkryťVypnúť reklamu

Odosielanie a príjem SMS
Odosielanie krátkych textových správ (SMS), prípadne obrazových správ funguje na rovnakom princípe ako prenos hlasu, ibaže sa prenáša priamo text alebo grafika. Správa SMS putuje do SMS centra operátora, ktoré ju spracuje a snaží sa ju doručiť adresátovi. V prípade, že je adresát nedostupný (vypnutý telefón, pobyt mimo pokrytia signálom), SMS správa zostane uložená v SMS centre operátora a po zapnutí telefónu ju operátor doručí (čas uloženia správy a počet pokusov o doručenie priamo závisí od nastavenia vlastností správ v menu mobilného telefónu a od operátora).

Podobne ako SMS správy sa prenášajú aj dáta, pretože väčšina súčasných mobilných telefónov môže fungovať ako modem. To znamená, že po pripojení mobilu na počítač (alebo iné podobné zariadenie) a po inštalácii príslušného softvéru, sa môže telefonujúci pripojiť napríklad na internet, alebo posielať e-maily, inými slovami posielať a prijímať dáta. Samozrejme, tieto služby musí aktivovať operátor (to znamená, že v jeho systéme nastaví túto možnosť pre telefónne číslo užívateľa).

SkryťVypnúť reklamu

Telefónna sieť
Mobilnú sieť, zjednodušene povedané, tvoria bunky a centrálna telefónna ústredňa. Bunka je priestor okolo vykrývačov, teda antén, ktoré sú rozmiestnené po celom Slovensku. Môžete si ich všimnúť popri cestách alebo na budovách, no hlavne na vyvýšených miestach. Preto sa môže v odľahlejších častiach republiky, predovšetkým v hornatejšom teréne stať, že tam nie je signál. Signál má totiž obmedzený dosah a každá terénna nerovnosť ho zoslabuje. Ak sú dobré terénne podmienky, signál presahuje aj ďalej do hôr. To isté platí aj o jaskyniach, kde sa možno dovolať do hĺbky, kam siaha signál. Na vykrývaní signálu sa neustále pracuje, prioritu majú lokality s vyššou hustotou obyvateľstva.

Príjem hovoru
Po zapnutí telefónu sa prístroj automaticky prihlási do siete tým, že vyšle svoj signál do najbližšej bunky a tá ho „nahlási“ v ústredni ako aktívne číslo. Od tohto momentu môže užívateľ telefonovať a prijímať hovory, prípadne posielať a prijímať SMS správy. Pri pohybe mobilný telefón automaticky vyhľadáva silnejší signál a prehlasuje sa v smere pohybu do ďalšej a ďalšej bunky. To znamená, že napríklad pri ceste autom to robí automaticky a plynulo, bez toho, aby sa hovor prerušoval. Na kvalite telefonátu to však niekedy cítiť. V prípade, že sa telefonujúci dostane na miesto bez signálu, prípadne na miesto so slabou úrovňou signálu, hovor sa okamžite preruší. Na miesta bez signálu si treba dávať pozor, predovšetkým pri používaní v roamingu. Telefón totiž pokračuje v hľadaní vhodného signálu, čo je, samozrejme, mimoriadne náročné na spotrebu energie z batérie a telefón sa môže neúmerne rýchlo vybiť. Okrem toho pri prechode na miesto bez signálu ostáva telefonujúci prihlásený v poslednej dostupnej bunke a tam ho aj automaticky hľadá prípadný telefonát. Ak ho nenájde, putuje späť odkazovej schránky (ak ju má telefonujúci aktivovanú) a takýto hovor je spoplatnený. Pri pobyte v zahraničí s aktivovaným roamingom môže takáto situácia prísť pekne draho. Podobná situácia nastane, ak má užívateľ nastavené presmerovanie do odkazovej schránky v prípade, že telefonát nepreberie, alebo nestihne prebrať. Odhlásenie nastáva „korektným“ vypnutím telefónu v mieste pokrytom signálom, či už vlastného, alebo roamingového operátora.

SkryťVypnúť reklamu

Volanie bez prihlásenia v sieti
Bez prihlásenia do siete operátora nemožno mobilný telefón používať. Jedinou výnimkou je volanie na núdzové číslo 112 (jednotné vo väčšine krajín), ktoré umožňujú operátori bez potreby roamingu, alebo dokonca bez vloženej SIM karty.

Bezpečnosť systému GSM
Hovorí sa, že systém GSM je neodpočúvateľný. Tvrdenie je postavené na princípe kódovania rozhovoru, ktoré je vždy jedinečné a dekódovať ho môže len telefón príjemcu. No každý rozumný človek vie, že ak človek dokázal vyvinúť kódovacie zariadenie, tak dokáže vyvinúť aj zariadenie na dekódovanie. Zatiaľ sa o takomto zariadení oficiálne nehovorí, no je tu ešte jedna možnosť na odpočúvanie. Vychádza zo zákona a z licencií našich operátorov, a umožňuje štátnym orgánom na základe rozhodnutia prokurátora odpočúvať konkrétne číslo. Ústredne operátorov sú na to priamo prispôsobené! Takisto možno lokalizovať telefonujúceho, dokonca nemusí ani telefonovať, pretože ako sme spomínali, telefón je prihlásený v určitej bunke a tak sa dá pohyb majiteľa mobilného telefónu určiť na presnosť niekoľkých metrov. Dokonca sa šuškalo, že pohyb telefónov sa musí na určitý čas archivovať, no oficiálne to nebolo potvrdené.

SkryťVypnúť reklamu

Mobily a zdravie
O vplyve telefonovania na zdravie sa toho popísalo už veľa, no zatiaľ sa vedci nezhodli na nijakom verdikte. Všeobecne sa zatiaľ tvrdí, že telefonovanie v normálnej intenzite neškodí. Pri väčšej frekvencii hovorov, napríklad u biznismenov, sa to však až tak rozhodne nespomína. Keď teda nebudete mať hodinové telefonáty niekoľkokrát denne, ostaňte pokojní. Okrem toho odporúčame dodržiavať pokyny výrobcu telefónu, napríklad o vysúvaní, alebo používaní originálnej antény.

Autor: Miloš Stančík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf zboru poradcov premiéra, Erik Kaliňák v relácií Ta3 Kráľ na ťahu

Smer vyslal čoraz odvážnejšiemu šéfovi SNS pri transakčnej dani signál.


7
Dôvera medzi Európou a Trumpovou administratívou už nie je na úrovni priateľov.

Dôvera voči Washingtonu klesla.


Matúš Ritomský

Izolovaný od zvyšku Európy nedokáže priniesť vlastnej krajine nič.


22
Brankár Patrik Rybár (Slovensko), Michal Laurenčík (Slovensko) a Tim Brunnhuber (Nemecko) počas prípravného zápasu pred MS 2025.

Zápas sledujeme online.


Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 669
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 925
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 194
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 503
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 494
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 147
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 972
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 571
SkryťZatvoriť reklamu