PEKING.
Stránka bola v piatok nefunkčná, čo vyvolalo špekulácie, že ju zablokovala vládna cenzúra s cieľom posilniť kontrolu nad čínskou spoločnosťou. Niektorí užívatelia uviedli, že LinkedIn bol zablokovaný už od štvrtka.
Ľudové povstania, ktoré v týchto dňoch zasiahli autoritárske režimy v arabskom svete, zvýšili obavy čínskej vlády o spoločenskú stabilitu vo svojej krajine.
Sociálne siete využívali aktivisti v severnej Afrike a na Blízkom východe na organizovanie protivládnych demonštrácií, ktoré v konečnom dôsledku viedli k zvrhnutiu lídrov v Egypte a Tunisku.
Inšpirovaní vzburami v arabskom svete vyzývali anonymní užívatelia internetu, aby sa i v čínskych mestách každú nedeľu uskutočňovali protivládne zhromaždenia, ktoré nazvali "jazmínovou revolúciou".
Zdá sa však, že prvý takýto protest - minulý víkend v Pekingu - pritiahol viac policajtov a zahraničných novinárov než samotných demonštrantov, napísala tlačová agentúra DPA.
Čínske úrady na tieto kroky rázne zareagovali zvýšením cenzúry internetu i perzekvovaním a zatýkaním ľudskoprávnych aktivistov. Vyhľadávanie termínu "jazmínový" na čínskom mikroblogu Sina Weibo (http://t.sina.com.cn) a na Facebooku podobnej stránke Renren (predtým Xiaonei, www.renren.com) neprinieslo dnes žiadne výsledky.