Hamburg 19. júna (TASR) - Nemeckí lekári začínajú čoraz častejšie hovoriť o možnosti finančného ocenenia darcov ľudských orgánov. Ešte pred pár rokmi by táto téma znamenala vážne porušenie lekárskej etiky s príslušnými dôsledkami, dnes je však situácia iná, píše vo svojom najnovšom vydaní nemecký časopis Der Spiegel.
Na transplantáciu obličky čakalo v uplynulom roku len v Nemecku približne 12.000 pacientov, kvôli nedostatku darcov však mohli lekári pomôcť len v 2200 prípadoch.
Podľa platných predpisov môže totiž potrebný orgán alebo časť z neho poskytnúť len príbuzný alebo priateľ pacienta - samozrejme bezplatne. Odborníci však tvrdia, že pokiaľ by sa napríklad za darovanú obličku alebo kúsok pečene mohlo zaplatiť, počet darcov, ochotných pomôcť, by sa zvýšil.
O finančnej kompenzácii pre darcov orgánov uvažujú aj lekári v USA.
Nikto sa ešte neodvažuje hovoriť o priamych platbách, uvažuje sa skôr o veľmi výhodnom zdravotnom poistení, prípadne o zaplatení školného pre deti darcu, informuje Der Spiegel.
Úvahy nemeckých a amerických odborníkov sa však stávajú aj predmetom ostrých diskusií. Bernard Cohen, riaditeľ nadácie Eurotransplant so sídlom v holandskom Leidene, považuje požiadavky nemeckých lekárov sa "hrôzostrašné" a upozorňuje na možné zneužitie myšlienky ľuďmi, ktorí si z ľudského utrpenia tak obdarovaného ako aj darcu dokážu urobiť výnosný zdroj príjmov.
Lekár Michael Friedländer z Univerzitnej nemocnice Hadassah v Jeruzaleme upozornil na prípady bohatých Izraelčanov, ktorí si v irackom Bagdade nechali voperovať novú obličku za približne 7000 dolárov. Orgán pochádzal od mladých zdravých chlapcov, potulujúcich sa vôkol nemocnice, ktorí si ho boli ochotní nechať odobrať len za 500 dolárov.
Nápad s finančnou úhradou darcovi transplantátu sa naproti tomu pozdáva predstaviteľom zdravotníckych poisťovní. Pacient s novou obličkou nie je už totiž odkázaný na dialýzu a v priebehu prvých piatich rokov po operácii ušetrí z prostriedkov poisťovne približne 150.000 eúr, konštatuje v závere nemecký časopis.