Ortona 19. júna (TASR) - Archeológovia našli na Floride jeden z najstarších kanálových systémov na americkom kontinente, ktorého vek sa odhaduje na 1800 rokov. Vybudoval ho indiánsky kmeň Kalusa a svojimi rozmermi vedcov prekvapil.
Už v roku 1842 narazili zememerači asi 70 kilometrov do vnútrozemia od Fort Myers na západnom pobreží Floridy na niekoľko zemných valov. Objavu nevenovali ďalšiu pozornosť, pretože ho považovali za zvyšky opevnenia vybudovaného európskymi osadníkmi.
Do roku 1988 bolo toto miesto neďaleko dediny Ortona skládkou odpadu. Keď sa mala skládka v roku 1996 rozširovať, zasiahli archeológovia. Na leteckých snímkach totiž rozoznali pôdorys prehistorickej osady.
Vedci najprv objavili 150 metrov široké umelé jazero, obkolesené zemným valom. Vzniklo niekedy pred rokom 700 nášho letopočtu. Na ploche päť kilometrov štvorcových sa našli ešte ďalšie valy, vyše šesť metrov vysoká piesková mohyla a niekoľko návrší, na ktorých kedysi stáli indiánske obydlia.
Prekvapenie priniesol výskum kanálov dlhých dva, tri a štyri kilometre. V priemere boli 6,5 metra široké a dva metre hlboké. Indiánom slúžili pravdepodobne ako obchádzka kaskád rieky Caloosahatchee.
Rádiokarbónová analýza organického materiálu z dna kanálov ukázala, že sú staré približne 1800 rokov. Tieto umelé vodné cesty sú o 600 rokov staršie ako porovnateľné nálezy na Floride. Aby mohli vzniknúť, museli stovky ľudí za niekoľko desaťročí premiestniť asi 90.000 metrov kubických zeme. Výkon takýchto rozmerov môže byť dielom iba rozvinutej civilizácie.
"Doteraz sme si mysleli, že Kalusovia urobili krok k organizovanému štátu až v roku 600 nášho letopočtu. Teraz vidíme, že táto spoločnosť dosiahla vysoký stupeň komplexnosti oveľa skôr," povedal vedúci vykopávok Robert S. Carr.
Kmeň Kalusa, ktorý pochádzal z karibskej oblasti, vyhubili podľa európskych osadníkov rôzne epidémie. Kalusovia sa dostali na člnoch vytesaných z jedného kmeňa stromu až na Kubu a do Mexika. Boli skúsenými lovcami a rybármi, ale nepestovali žiadne rastliny a nechovali zvieratá. Na Floride mali dominantné postavenie. Ich dediny boli obohnané ochrannými valmi a vládol v nich dedičný náčelník.
Stavba kanálov svedčí o kultúrnych vzťahoch so Strednou Amerikou. Na juhozápade dnešných USA budoval púštny kmeň Hohokamov od roku 300 nášho letopočtu systém kanálov na zavlažovanie polí a zásobovanie dedín pitnou vodou. Po stáročiach vývoja dosiahol dĺžku 960 kilometrov.
Internet: http://www.flarchaeology.org/ortona.htm (kanály pri dedine Ortona)