Vedci pomaly začínajú rátať obete havárie. Živočíchy uhynuli aj na morskom dne. Úplné dosahy ekokatastrofy na život v Mexickom zálive budú jasné až po rokoch, tvrdí americká profesorka.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Mŕtve morské korytnačky, delfíny či vtáci. Ale aj živočíchy, ktoré na hladine nevidieť, no sú významné v ekosystéme morí - koraly, morské červy, hadovice, holotúrie.
To všetko je zoznam „obetí“ minuloročnej ekologickej havárie v Mexickom zálive. Aj keď od začiatku unikania ropy pri pobreží Spojených štátov - jednej z najväčších ekokatastrof v novodobých dejinách - ubehlo desať mesiacov, vedci len teraz pomaly zisťujú, aký veľký dosah na morský život malo 4,9 miliardy barelov čiernej suroviny.
Preskúmali dno
Tím americkej profesorky Samanthy Joyeovej skúma škody v najhlbších a zároveň najzasiahnutejších miestach zálivu - na morskom dne v okolí ústia vrtu, odkiaľ tri a pol mesiaca vytekala ropa. „Dosah na živočíchy tu je devastujúci,“ povedala podľa BBC Joyeová.Pomocou malej výskumnej ponorky zvanej Alvin preskúmal jej tím okolo 6 500 štvorcových kilometrov dna, rovnakú rozlohu má napríklad Nitriansky kraj. Obrázky im ukázali mŕtve živočíchy niekedy až v 10centimetrovej vrstve ropy.
„Červy, koraly, vejárovníky – všetky tieto organizmy boli významne zasiahnuté. A keď vravím zasiahnuté, myslím v podstate zabité,“ povedala pre BBC.
Živočíchy žijúce na dne morí majú významnú funkciu v potravinovom reťazci. Ich hromadná smrť tak môže zasiahnuť aj ďalšie morské živočíchy vrátane tých, ktoré končia v obchodoch. Tieto živočíchy, ako ryby a morské korytnačky, zasiahla ropná škvrna aj priamo.
Od apríla, keď po požiari a havárii išla ku dnu ropná plošina Deepwater Horizon, do októbra napočítal americký Národný úrad pre oceán a atmosféru v oblasti 99 mŕtvych delfínov, viac ako šesťsto mŕtvych morských korytnačiek, a takmer tri tisícky uhynutých vtákov.
Unikol aj metán
Joyeová upozorňuje, že okrem ropy do vody uniklo aj 500tisíc ton metánu, o ktorom sa doteraz veľa nehovorilo. Jeho vplyv na život v moriach bol doteraz prehliadaný.
„Môže viesť k rozsiahlemu a trvalému poklesu kyslíka v moriach,“ napísala s kolegami v magazíne Nature.
Vytečená ropa už podľa šéfky Úradu pre oceán a atmosféru Jane Lubchencovej z oblasti takmer úplne zmizla. Surovinu postupne pohlcujú mikroorganizmy.
„Aj keď množstvo ropy sa rýchlo znížilo a úplne, aj keď nie celkom, zmizla, škody na rôznych druhoch budú zjavné až v nasledujúcich rokoch,“ povedal podľa AP.
S tým súhlasí aj profesorka Joyeová. Mexický záliv sa podľa nej nakoniec po čase vyčistí sám. Odmietla však vyjadrenie agentúry, ktorá má na starosti kompenzácie pre ľudí zasiahnutých škvrnou, že do roku 2012 sa Mexický záliv z najväčšej ekologickej katastrofy v dejinách Spojených štátov zotaví.