i.
Výsledky prieskumu publikoval Eurostat pri príležitosti Európskeho dňa za bezpečnejší internet (8. február). V únii bola ohrozená v priemere približne tretina počítačov (31 %). "Lídrami" medzi napadnutými počítačmi sú Bulharsko (58 %), Malta (50 %), Slovensko, Maďarsko (46 %) a Taliansko (45 %). Naopak najmenej vírusov a inej počítačovej infekcie zaregistrovali v Rakúsku (14 %), Írsku (15 %), Fínsku (20 %) a v Nemecku (22 %).
Veľká väčšina užívateľov internetu v únii používa na svojom počítači ochranný softvér, antivírusový program v kombinácii s doplňujúcim ochranným softvérom alebo bez neho si nainštalovalo v minulom roku 84 % užívateľov. Takmer každý užívateľ má "antivirák" v Holandsku (96 %), ďalej nasledujú Luxembursko, Malta a Fínsko (všetci po 91 %), na chvoste sú nové členské štáty Lotyšsko (62 %), Rumunsko (64 %) a Estónsko (65 %), kým na Slovensku je tento podiel o trochu lepší než európsky priemer, a to 86-%.
Prieskum sledoval aj zásah do osobných informácií a ich zneužitie, pokiaľ boli tie komunikované cez internet, takáto nezákonná činnosť postihla 4 % obyvateľov EÚ a 3 % Slovákov. V priemere ďalšie 3 % Európanov a 1 % Slovákov sa vyjadrili, že prišli o určité finančné prostriedky cez tzv. phishing alebo pharming, keď sa im páchatelia nabúrali do toku finančných transakcií, prevádzaných cez internet.
(spravodajca TASR Silvester Balog) pop