Washington 17. júna (TASR) - Armáda 60-240 miliónov spermií sa vydáva po ejakulácii na ťažkú cestu v maternici k vajíčku, len niektoré prežijú a jediná môže vajíčko oplodniť. Pohyblivosť spermií je podrobne preskúmaná, no napriek tomu prišiel jeden "amatérsky" spermatológ s novou teóriou.
Vedci okrem iného zistili, že bičík spermie "bije" alebo rotuje frekvenciou asi 50 Hz. Tiež vieme, že spermie nie sú majstrami v rýchlosti pohybu. Príčinou je konzistencia kvapaliny, v ktorej musia plávať. Za minútu zvládnu tri milimetre, do vajíčkovodu sa dostanú o 30-60 minút.
Christopher Lowe, počítačový špecialista na Delft University of Technology, považuje skúmanie pohybu spermií za svoj koníček. Svoju novú teóriu predstavil na zasadaní Society for Experimental Biology.
"Keby ste boli spermia, museli by ste plávať v kvapaline, ktorá je miliardu krát hustejšia ako vzduch," hovorí Lowe.
Sekrét z vody, bielkoviny, fruktózy, zinku a kyseliny citrónovej produkujú prostata, semenné vačky a Cowperova žľaza. V maternici čaká potom na spermie sliz z parauretrálnych a Bartholiho žľazy. "Aj plávanie v bazéne plnom sirupu by bolo hračkou v porovnaní s olympijskými výkonmi spermií," tvrdí Lowe.
Navrhol počítačový model, ktorý zohľadnil tvar bičíka, jeho ohybnosť, vlastnosti okolitej kvapaliny, rýchlosť pohybu a výkonnosť "motora" spermií. Na Loweho prekvapenie počítač pripravil iný model pohybu ako ten, ktorý odborníci považujú za dokázaný.
"Buď je bičík podstatne meravejší kým spermia pláva, alebo spermia robí niečo chytré, aby prekonala odpor okolitej kvapaliny," povedal Lowe.
Podľa neho je pravdepodobnejšia prvá možnosť. Možné je aj to, že spermia znižuje odpor kvapaliny špeciálnymi enzýmami.
Diskrepanciu svojej štúdie a doterajších teórií si Lowe vysvetľuje tým, že do úvahy sa brali iba časti spermie alebo mŕtve exempláre. Aký bude ohlas na Loweho tvrdenia sa uvidí, až ich zverejní nejaký odborný časopis a overia ich experti.