CHICAGO. Samce istého druhu malého austrálskeho vtáka využívajú volania dravcov, aby ľahšie upútali pozornosť potenciálnych partneriek.
V časopise Behavioral Ecology to napísala Emma Greigová z Chicagskej univerzity, ktorá aktuálne pôsobí na Cornellovej univerzite v Ithake (štát New York, USA), s kolegami.
Snaha predviesť sa
Vedci skúmali neveľkého austrálskeho spevavca zamatovca tyrkysového (Malurus splendens), chovaného aj na Slovensku.
Známy je tým, že samce vydávajú zvláštny spev, keď začujú volanie jedného zo svojich predátorov, vrieskavca strakošovitého (Cracticus torquatus). Je to však rizikové, keďže tým upútavajú jeho pozornosť.
Emma Greigová s kolegami chcela zistiť, aký to má účel. Výskum v rezervácii v štáte Južná Austrália spočíval aj
v opakovanom prehrávaní zvukových sekvencií vtákom v teréne, samcom i samiciam. Priniesol odpoveď.
Ukázalo sa, že samce sa aj za cenu rizika snažia upútať potenciálne partnerky, ktorých pozornosť zbystrilo volanie predátora.
Vtáky tak využívajú ich strach, aby sa dostali k flirtu a azda aj k páreniu. Celé to pripomína klasickú tínedžerskú situáciu, keď účelom pozvania partnerky do kina na hrôzostrašný film je navodiť prostredie priaznivé pre telesné priblíženie.
"Preukázali sme, že samice po volaní vrieskavca skutočne výrazne spozornejú. Samce zamatovcov teda spievajú vtedy, keď vedia, že budú mať obecenstvo. Na základe reakcie samíc možno povedať, že táto stratégia funguje," povedala Emma Greigová.
Promiskuita
Zamatovce tyrkysové vedcov zaujali aj unikátnou sociálnou štruktúrou. Sú monogamné, vytvárajú celoživotné páry. Na druhej strane sú sexuálne promiskuitné.
Obaja partneri často mávajú bokovky a starajú sa aj o takto splodených potomkov. Nadväzovanie spevu lákajúceho partnerky na volanie predátora, známe u tohto zamatovca a u ďalšieho blízko príbuzného druhu,
zamatovca modrého (Malurus cyaneus) vedci nazvali spev typu II.
Samec s ním začína hneď po vrieskavcovi, takže sa v zásade prekrývajú. Znie to ako duet, povedal člen tímu Stephen Pruett-Jones z Chicagskej univerzity.
Emma Greigová však upozornila, že toto nadväzovanie nemusí byť pre samce zamatovcov až také rizikové, ako sa myslelo. Podľa volania totiž poznajú momentálnu polohu predátora a vedia, že práve aktívne neloví, ale vydáva volanie.
Zdroj: Komuniké University of Chicago Medical Center zo 17.1.2011