WASHINGTON. O niekoľko týždňov sa má dostať na orbitu vedecký satelit NASA Glory, ktorý výrazne posunie vpred merania slnečného žiarenia a obsahu aerosólových častíc v atmosfére, dvoch kľúčových parametrov vývoja klímy.
So stavom príprav oboznámili Michael Freilich, člen vedenia NASA vo Washingtone zodpovedný za vedy o Zemi, a Bryan Fafaul, projektový šéf z Goddardovho centra pre kozmické lety v marylandskom Greenbelte.
Nízka obežná dráha
Glory má odštartovať 23. februára 2011 zo základne amerického vojenského letectva Vandenberg v Kalifornii.
Ako hlavný náklad rakety Taurus XL 3110 spoločnosti Orbital, ktorá ponesie ešte ďalšiu misiu NASA, ElaNA (Educational Launch of Nanosatellite), tri malé univerzitné výskumné satelity.
Glory má zaujať nízku obežnú dráhu vo výške približne 705 kilometrov. Po vypustení má byť 30 dní v skúšobnej prevádzke a potom najmenej tri roky zbierať údaje.
Satelit zaujme pozíciu v Afternoon Constellation (Popoludňajšie súhvezdie) či A-train (A-vlak) satelitov NASA pre pozorovanie Zeme, letiacich vo formácii, kam patria aj Aqua a Aura.
Satelit je na mieste vypustenia a všetky kontroly po jeho preprave a elektrické skúšky boli úspešne zavŕšené, povedal Bryan Fafaul. Glory onedlho pripoja k rakete.
Slnko aj aerosóly
Na palube bude mať dva hlavné prístroje, ktorých merania prehovoria do klimatologickej problematiky. Prvým je TIM (Total Irradiance Monitor), druhým APS (Aerosol Polarimetry Sensor).
TIM predĺži a upresní už 32-ročné merania množstva slnečného žiarenia, vstupujúceho do atmosféry.
APS bude zbierať v deviatich pásmach vlnových dĺžok od viditeľného žiarenia po blízke infračervené údaje o aerosóloch, drobných časticiach v atmosfére, ktoré odrážajú respektíve pohlcujú slnečné žiarenie, ako aj ovplyvňujú oblačnosť a zrážky.
Podstatné je, že vedcom konečne umožní rozlíšiť prírodné a ľuďmi vyprodukované aerosóly.
Zdroj: Komuniké NASA Goddard Space Flight Center z 20. 1. 2011.