Need for Speed: Hot Pursuit - piráti ciest proti policajtom

Už pomerne dlhé obdobie na nás každoročne vytiahne žiarivý úsmev nový diel pretekárskej série Need for Speed. Hot Pursuit to skúša znovu. A úspešne.

Už pomerne dlhé obdobie na nás každoročne vytiahne žiarivý úsmev nový diel pretekárskej série Need for Speed. Po úvodnom ošiali a následnom úpadku, ktorý vyvrcholil vskutku nepodareným Undercover, sa v Electronic Arts poctivo chytili za hlavu a povedali si, že takto teda nie. Posledný diel Need for Speed: Shift (momentálne sa pracuje na pokračovaní SHIFT 2) bol kritikou i hráčmi prijatý kladne, no ozývali sa hlasy, že to vlastne už nie je Need for Speed ako kedysi a lepšie by bolo, keby sa to celé vrátilo k podareným začiatkom. Tak sa i stalo, máme tu Hot Pursuit.

Pamätníci si istotne spomenú, že jednu hru s názvom Need for Speed: Hot Pursuit sme tu už mali. Lenže odvtedy pretieklo veľa bezolovnatého benzínu virtuálnymi spaľovacími motormi. Návrat ku koreňom – obľúbené to slovné spojenie poslednej doby – sa podaril na výbornú. Nový Hot Pursuit prichádza so všetkým tým, čo nás pritiahlo k obrazovkám pred rokmi. A keďže v EA majú pod palcom i vývojársky tím Criterion Games, ktorý si spravil meno deštrukčnou sériou Burnout, nebolo lepšej voľby, než spojiť tieto dve veci. Výsledok je skutočne čosi ako starý Hot Pursuit + Burnout a šomrať vonkoncom nemôžeme. A ani nebudeme. Akýkoľvek vplyv reality či prvky simulátoru a skutočnej jazdy pekne zahoďte za hlavu, niekam ďaleko preč. Ostane vám číra arkádová zábava, ohromujúco rýchla jazda s nádhernými športiakmi a žihadlami, ktoré na naše cesty nepatria. Ale pozerá sa na ne krásne. Ono čo čakať od autíčka, ktoré je na stovke za niečo cez štyri sekundy? A to je len také obyčajné vozidlo strednej triedy, v Need for Speed: Hot Pursuit sa dostanete k iným tátošom.


Všetky screenshoty nájdete v galérii hry

Základná myšlienka ostáva totožná: buď máte nádherné auto, v ktorom maximálnu rýchlosť dodržiavate tak jednu, dve sekundy a pretekáte sa s podobne šialenými jazdcami alebo unikáte pred dotieravými policajtmi. Úlohy sa môžu vymeniť, zapnete sirény a cestných pirátov naháňate pre zmenu vy. No a určite netočíte volantom Kii, ale pekne osedláte tie isté, prípadne podobne rýchle vozidlá, ktorými disponuje opačná strana. Principiálne úplne jednoduchý koncept funguje na výbornú a keď sa vám to zdá málo, nemusíte sa naháňať v móde kariéry, pokojne si môžete užívať krajinu Seacrest County, špeciálne vytvoreného sveta, ktorý svojou nahromadenou pestrosťou dokonale nahrádza hneď niekoľko druhov prostredia. Kilometre ciest a diaľnic vedú cez pobrežné oblasti, zavítate do slnkom zaliatej zaprášenej až púštnej krajiny, preveziete sa miernym pásmom, hustým lesom, popri jazerách či vodopáde, nemôžu chýbať rôzne dominanty ako letisko, prístav, priehrada alebo obrovské vrtule na premenu veternej energie na elektrickú. Čo nám tu ešte chýba? Sneh? No dobre, pozriete sa aj do zasnežených oblastí. A to samozrejme pri peknom počasí, kedy slniečko príjemne pripeká, ale v Seacrest County i spŕchne a strieda sa deň s nocou.

Na rozdiel od posledného Burnoutu, ktorý bol zasadený v podstate do mestského prostredia, je Need for Speed: Hot Pursuit situovaný skôr mimo týchto obývaných oblastí. Natrafíte tu síce na pár obývaných objektov, benzínové pumpy alebo odpočívadlá, no keďže skôr ako o efektné búračky tu ide o rýchlu jazdu a naháňačky, sú cesty dlhé, s minimom možností kam odbočiť mimo, či nebodaj si vybrať inú trasu ako súper. Nepochopte to zle, Seacrest County je rozľahlý svet a nebudete sa cítiť stiesnene. Na napríklad Test Drive Unlimited nové Need for Speed nemá, avšak krajina je pestrá a tých pár minút preteku, počas ktorých prejdete napríklad 15-20 kilometrov v niektorom športiaku, vám bude stačiť. Len nekľučkujete, nevolíte smer jazdy na desiatkach križovatiek, ale vo vysokej rýchlosti uháňate z bodu A do bodu B. Ono by to inak ani nešlo, keďže dojem z vysokej rýchlosti by ste v meste ťažko získali. Civilná doprava tu je a ako už býva zvykom, zavadzia, objaví sa presne tam, kde byť nemá a vodiči príliš rozumu nepobrali, pud sebazáchovy im nič nevraví. V podstate však máte cesty prázdne pre svoje vlastné uspokojenie z rýchlosti, tie ostatné krabice sú tam len pre mierne zdvihnutie adrenalínu.

Popreháňať môžete všetky známe značky od Audi, Alfa Romeo, Porsche, Aston Martin, cez Mercedes, Ford, Dodge Chevrolet, Bugatti, Nissan, Subaru po Lamborghini, Koenigsegg, Pagani, BMW či McLaren. Konkrétny zoznam jednotlivých modelov nájdete pod recenziou. Len pripomenieme, že rozdiely medzi triedami nie sú až tak markantné, nebudete si musieť príliš dlho zvykať na zmeny. Dôležitá je akcelerácia, maximálna rýchlosť a ovládateľnosť vozidla. Všetko je podriadené tomu, aby ste si k hre sadli, okamžite pochopili jej základy a užívali si rýchlosť, šmyky v zákrutách a drsnú jazdu. Poškodenie vozidiel hra obsahuje, ale je čisto vizuálne, žiadny vplyv na jazdné vlastnosti búračky nemajú. Aj preto si ich budete dosýta užívať. Keď vozidlo úplne zničíte, strácate len drahocenný čas. Umelá inteligencia ostatných jazdcov je vcelku hrateľná a tentoraz nás ani fungujúci catch-up systém neirituje. To, že nemôžete poriadne súperom utiecť a zároveň ani oni vám, dodáva pretekom parádnu atmosféru a takmer vždy sa tesne pred cieľom zvádzajú tesné súboje. Adrenalín stúpa nevedno kam.

Kariéra predstavuje v podstate len sériu úloh, ktoré musíte splniť, aby sa vám otvorili nové. Prístupné máte hneď obe možnosti a je len na vás, kam sa najbližšie vyberiete. Všetko ale určite poznáte: okrem okruhových pretekov tu nájdete klasické súperenie s ostatnými jazdcami o čo najvyššiu pozíciu, prípadne unikáte pred dotieravými policajtmi, či sa snažíte naopak doraziť na vybrané miesto načas (klasický time trial, pričom ako policajti dostávate trestné sekundy za nárazy) alebo musíte do určite doby (kým prídu na vybrané miesto) zničiť pirátov, respektíve spraviť ich vozidlá nepojazdné. Môžete využívať EMP rušičky, ostré pláty s klincami a policajti zas vedia postaviť zátarasy a podobne. Sú to drobnosti, v prvom rade sa musíte naučiť ovládať svoje vozidlo vo vysokých rýchlostiach, zbytočne ju nestrácať nárazmi, vyberať zákruty s čo najvhodnejším šmykom a samozrejme aktívne a na správnych miestach používať nitro. Jednoducho arkáda ako delo.

Rýchlej hrateľnosti musí výdatne sekundovať i technické spracovanie. Ale to by bolo už zbytočné opakovanie dobre známeho, v Criterion Games vedia pripraviť vizuálne atraktívnu hostinu, kde sa hrá predovšetkým na efekt. Prostredie teda nie je zničiteľné, veď načo aj, stačia nám nádherne prepracované modely vozidiel (klasicky pohľad spoza tátoša je zárukou úspechu) a neustále meniace sa prostredie. Pri obzvlášť drsných búračkách sa pohľad kamery prepne na filmový a vy si môžete nárazy vychutnať v spomalených záberoch. Prím pri nich hrajú predovšetkým časticové efekty a vy tak máte aspoň čiastočný pocit, že do seba nevrážajú len dve krabice. Zvukovo netreba dbať na realitu, hlavné je, že to poriadne reve a soundtrack (Bad Religion, Klaxons, Pendulum, New Politics, Weezer, M.I.A.) je skôr prístupný pre všetkých a každý si tu niečo nájde. Nám trochu vadila absencia poriadne rýchlej, adrenalínovej gitarovej hudby. Ale to je vec názoru.

Na záver sme si nechali zhodnotenie funkcie Autologu, celého systému spájajúceho singleplayer i multiplayer. Funguje to výborne, v podstate si môžete pokojne hrať vlastnú kampaň, sledujete a porovnávate svoje časy a výsledky so svojimi priateľmi, ste okamžite informovaní o zmenách v rebríčkoch, spoločne sa navzájom prekonávate, kedykoľvek si to môžete rozdať priamo na trati, zdieľate vlastný obsah a podobne. Celý koncept spojenia hry jedného a viacerých hráčov nie je prehnane komplikovaný, ale zjednodušuje inak zastaraný koncept. Nie je to nič extra prevratné, podobne ani postupné levelovanie vodiča (zvlášť za policajta i piráta ciest) a odomykanie nových aut za nadobudnuté výsledky.

V podstate máme pred sebou starú hru v novom kabáte – a vôbec to neprekáža, pretože pri dnešnej snahe vývojárov napchať do všetkého úplne všetko a ešte čosi navyše, je Need for Speed: Hot Pursuit vsádzajúci na instantnú hrateľnosť a zábavu okamžite, ako hru zapnete, neskutočne príťažlivou hrou. Stále arkádou, pomerne prostou a ono v podstate i jednotvárnou z hľadiska ponuky. Avšak keď hru zapnete, okamžite vás vystrelí do výšin hernej nirvány. Nie je to pre každého, nebudete sa preháňať po tratiach 3-4 hodiny denne, avšak zážitok, ktorý vás dostane vďaka rýchlosti, máte zaručený. A o nič viac sa vlastne nové Need for Speed: Hot Pursuit nesnaží.

Zoznam vozidiel:
Alfa Romeo 8C Competizione
Alfa Romeo 8C Spider
Aston Martin DBS
Aston Martin DBS Volante
Aston Martin One-77
Aston Martin V12 Vantage
Audi R8 Coupé 5.2 FSI quattro
Audi R8 Spyder 5.2 FSI quattro
Audi TT RS Coupé
Bentley Continental Supersports Convertible
Bentley Continental Supersports Coupe
BMW M3 E92
BMW M6 Convertible
BMW Z4 sDrive35is
Bugatti Veyron 16.4
Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport
Bugatti Veyron 16.4 Super Sport Carbon Motors E7
Chevrolet Camaro SS
Chevrolet Corvette Grand Sport
Chevrolet Corvette Z06
Chevrolet Corvette ZR1
Dodge Challenger SRT8
Dodge Charger SRT8
Dodge Viper SRT10
Dodge Viper SRT10 ACR
Dodge Viper SRT10 Final Edition Convertible
Ford Crown Victoria Police Interceptor
Ford GT
Ford Shelby GT500
Ford Shelby GT500 Super Snake
Ford Taurus SHO
Jaguar XKR
Koenigsegg Agera
Koenigsegg CCX
Koenigsegg CCXR Edition
Lamborghini Gallardo LP 550-2 Valentino Balboni
Lamborghini Gallardo LP 560-4
Lamborghini Gallardo LP 560-4 Spyder
Lamborghini Gallardo LP 570-4 Superleggera
Lamborghini Murciélago LP 640
Lamborghini Murciélago LP 650-4 Roadster
Lamborghini Murciélago LP 670-4 SV
Lamborghini Reventón
Lamborghini Reventón Roadster
Maserati GranCabrio
Maserati GranTurismo S Automatic
Maserati Quattroporte Sport GT S
Mazda RX-8
McLaren F1
McLaren MP4-12C
Mercedes-Benz SL65 AMG Black Series
Mercedes-Benz SLR McLaren 722 Edition
Mercedes-Benz SLR McLaren Stirling Moss
Mercedes-Benz SLS AMG
Mitsubishi Lancer EVOLUTION X
Nissan 370Z Coupe
Nissan 370Z Roadster Touring w/ Sport Pkg. (Z34)
Nissan GT-R SpecV (R35)
Pagani Zonda Cinque
Pagani Zonda Cinque Roadster
Porsche 911 GT2 RS
Porsche 911 GT3 RS
Porsche 911 Targa 4S
Porsche 911 Turbo S Cabriolet
Porsche 918 Spyder (Concept Study)
Porsche Boxster Spyder
Porsche Carrera GT
Porsche Cayman S
Porsche Panamera Turbo
Subaru Impreza WRX STI

Herný soundtrack:
The Resist Stance – Bad Religion
Cinema – Benny Benassi feat. Garry Go
Conscience Killer – Black Rebel Motorcycle Club
Opposite of Adults – Chiddy Bang
Sofi Needs A Ladder – Deadmaus feat. Sofi
All The Same – Does It Offend You, Yeah?
Giant Song – Funeral Party
Live Like You Wanna Live – Greenskeepers
Bombshock – Hadouken!
Get A Rise – Killa Kela
Echoes – Klaxons
Twin Flames – Klaxons
Stronger – Lazee feat. Dead By April
Big Weekend – Lemonade
Shining Down – Lupe Fiasco feat. Matthew Santos
Groove Me – Maximum Balloon feat. Theophilus London
Born Free – M.I.A.
Yeah Yeah Yeah – New Politics
Watercolour – Pendulum
Nothing From You (Redanka Remix) – Pint Shot Riot
Stay Too Long (Pendulum Remix) – Plan B
Devil’s Music – Teddybears
Superbad (11:34) – Travie McCoy
Divisive (Tom Starr Remix) – We Have Band
Bigger Than Us – White Lies
Ruling Me – Weezer

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 754
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 790
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 571
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 6 569
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 551
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 347
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 980
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 198
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 746
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 050

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

KOMENTÁRE

Harabin sa s Kotlebom bez pochyby vo všetkom zhodne

Žiaľ, dostali sme sa do situácie, keď za totalitné smerovanie idú kohosi karhať tí, čo kedysi sami inému totalitnému režimu aktívne prisluhovali.

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Inteligentná domácnosť je drahá. Slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Neprehliadnite tiež

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

TECH_FM

Odhalili, prečo sú veľryby také obrovské

Gigantizmus veľrýb bol dlho záhadou. Už nie je.

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Desatina Američanov opustila autá, presunuli sa k Uberu

Uber a Lyft menia spotrebiteľské návyky, niektorí im veria tak ako vlastnému autu.