WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď v roku 1998 Larry Page spolu so Sergejom Brinom zakladal Google, bol síce výnimočne talentovaný programátor, no mal len 25 rokov a o biznise veľa nevedel. Ak chcela firma rásť, potrebovala pomoc.
V roku 2001 sa preto jej riaditeľom stal skúsený manažér Eric Schmidt. Ten vedie firmu spolu s Pageom a Brinom. Už v apríli však z jej čela odíde. „Google už nepotrebuje každodenný dohľad dospelého,“ napísal na Twitteri vo štvrtok, keď Google oznámil zmenu na čele.
Triumvirát mociŠéfom firmy sa stane Page. Schmidt z nej však neodchádza, po novom bude mať na starosti komunikáciu so zákazníkmi, politikmi či vládami. Zmena prišla aj napriek tomu, že sa nedá hovoriť o Schmidtovom manažérskom zlyhaní.
TriumvirátLarry Page – od apríla povedie Google, naďalej bude riadiť vývoj produktov.Eric Schmidt – bude mať na starosti komunikáciu s politikmi a veľkými zákazníkmi.Sergej Brin – dohliada na strategické projekty.
Obchodné výsledky za minulý rok totiž ukazujú, že firma mala čistý zisk viac ako 2,5 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o štvrtinu. Analytici však hovoria, že Schmidtov odchod z čela firmy je dobrý krok.
Sprehľadní sa totiž vládnutie „triumvirátu“ Schmidt, Page, Brin, pri ktorom nebolo celkom jasné, kto má skutočnú rozhodovaciu právomoc. Spolu s tendenciou skupín v rámci Googlu pracovať až príliš samostatne to vraj vnášalo do firmy chaos.
Už nie je neohroziteľnýPage v apríli preberie firmu, ktorej sa síce darí ako nikdy predtým, no už nie je neohroziteľnou jednotkou na trhu. Prehráva najmä v oblasti sociálnych sietí.
„Facebook len tak neodíde. Vôbec prvýkrát sa Google musí zmieriť s tým, že svojho súpera v nejakej oblasti neporazí,“ povedal pre Guardian analytik Whit Andrews.
Google má navyše za sebou niekoľko neúspechov. Keď napríklad predstavoval svoj Wave, hovoril o ňom ako o revolúcii v oblasti komunikácie. Po roku od neho upustil, len máloktorý užívateľ totiž pochopil, načo presne je.
Podobne dopadol aj Google Buzz, ktorý mal byť reakciou na Facebook a Twitter. Viac sa však preslávil sťažnosťami užívateľov, že im ho Gmail inštaluje, aj keď ho sami používať nechcú.