BRONX. Dlhodobý výskum koralových útesov pri pobreží Kene potvrdil, že nadmerný výlov určitých rýb vedie k premnoženiu morských ježkov, ktoré likvidujú riasy nevyhnutné pre rast útesov.
V časopise Ecology to oznámili Jennifer O'Learyová z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz a Timothy McClanahan z medzinárodnej Spoločnosti pre ochranu prírody (Wildlife Conservation Society, WCS) v newyorskom Bronxe (oboje USA).
Nebezpeční ježkovia
Osemnásťročné údaje jednoznačne preukázali, že na koralových útesoch so zakázaným či obmedzeným rybolovom žije menej morských ježkov, keďže ich početné stavy udržiavajú pod kontrolou viaceré druhy dravých rýb.
Výsledkom je lepší rast predmetných útesov. Morskí ježkovia totiž spásajú tzv. krustózne riasy, ktoré produkujú uhličitan vápenatý. Ich príspevok je rozhodujúci pre rast útesov, zvlášť masívnych plochých útesov na okrajoch väčšiny tropických koralových systémov.
Na útesoch s rybolovom však spomenuté dravé ryby zväčša chýbajú alebo ich tam žije málo.
Riasy stabilizujú kostru útesov
"Tieto podceňované riasy viažu a stabilizujú kostry útesov a piesok a podporujú hromadenie malých koralov, ktorým poskytujú miesto, kde sa môžu usadiť ich larvy. Náš výskum znázorňuje kaskádové účinky straty predátora na útesový systém a dôležitosť udržiavania rybích populácií pre zdravie koralov," povedal Timothy McClanahan.
Zaujímavé poznatky sa týkajú aj bylinožravých rýb. Hoci na útesoch tiež spásajú spomenuté riasy, čo má merateľný brzdiaci vplyv na rast útesov, dôležitejšia je skutočnosť, že odstraňujú predovšetkým konkurenčné druhy rias, takže celkove útes dobre rastie.
Hlavnou brzdou či dokonca likvidátorom rastu koralových útesov sú morskí ježkovia.
Výskum v rokoch 1987 až 2005 ukázal, že tento vplyv morských ježkov bol dokonca silnejší a trvalejší, ako vplyv osobitne silného klimatického javu El Niňo, ktorý v roku 1998 poničil tropické koralové útesy prakticky na celom svete.
Zdroj: Komuniké Wildlife Conservation Society zo 14.1.2011