TEL AVIV. Keď pred niekoľkými mesiacmi vyradil záhadný vírus iránsku atómovú elektráreň v Bušíre, špekulovalo sa, že nejde o útok hackerov.
Spomínalo sa, že na svete nie je veľa krajín, ktoré by vedeli urobiť takú rozsiahlu sabotáž.
Okrem Bušíru hlásili problémy aj iné zariadenia. A to sa ešte iránsky režim snažil rozsah škôd zatajiť.
Izraelský test
Medzi krajinami, ktoré sa spomínali ako páchatelia útoku, boli Izrael a Spojené štáty. Obe majú záujem spomaliť iránsky jadrový program. Vírus Stuxnet pritom oddialil iránske atómové plány o niekoľko rokov.
Teraz sa ukazuje, že Američania a Izraelčania testovali vírus podobný Stuxnetu v izraelskom jadrovom zariadení Dimona v Negevskej púšti. Tvrdia to zdroje denníka New York Times. Novinám povedali, že vírus sa najlepšie dá otestovať tak, že sa spustí na reálnych zariadeniach.
Ruskí vedci, ktorí spolupracujú s Iráncami v Bušíre, upozorňujú, že podobné experimenty môžu spôsobiť jadrovú katastrofu podobnú Černobyľu. Rusi sa tiež podľa britských novín Daily Telegraph sťažovali na to, že Iránci v snahe rýchlo spustiť atómku ignorujú bezpečnostné pravidlá a zbytočne riskujú.
Politický tlak
Ruskí experti napísali list do Kremľa, v ktorom hovoria, že iránsky tím nepreukazuje základnú profesionálnu a morálnu zodpovednosť, neváži si ľudský život a takéto zlyhania vedú ku katastrofám.
Iránske vedenie Bušíru je evidentne pod politickým tlakom. Teherán chce ukázať, že napriek medzinárodným ekonomickým sankciám je schopný spustiť technologicky aj finančne náročnú atómovú elektráreň. A tiež že bude pokračovať vo svojom jadrovom programe.
Teherán naplánoval otvorenie elektrárne na toto leto, ale ruskí inžinieri tvrdia, že ešte nie je pripravená.