SME

Ak Kleopatru nájdu, bude to objav storočia

Dominikánska archeologička je na stope slávnej faraónky.

(Zdroj: HERITAGE KEY)

Kathleen Martinezová je mladá, ambiciózna archeologička z Dominikánskej republiky. No okrem ambícií má ešte niečo dôležitejšie: má hypotézu.

Myslí si, že vie, kde mohli pochovať telá poslednej skutočnej egyptskej vládkyne Kleopatry a jej milenca, Marka Antónia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by mala pravdu, symbolicky by tak uzavrela jeden z najväčších príbehov histórie - príbeh o láske a nenávisti, o zrade aj o politike.

Zelená od vlády

Spočiatku Martinezovej nikto nedôveroval. Prišla totiž s teóriou, že hrobka Kleopatry a Marka Antónia - od Plutarcha vieme, že zrejme boli pochovaní spolu - sa nachádza neďaleko Alexandrie, no nie v nejakej ukrytej pyramíde či v skalnej stene.

SkryťVypnúť reklamu

Mala ležať niekde v podzemnom labyrinte chodieb chrámu.

To sa egyptológom zdalo ako nezmysel. Spočiatku ich nezaujímal ani fakt, že vedkyňa venovala desaťročie príprave podkladov.

Cestovala do Egypta, kde sa snažila úrady presvedčiť o svojej pravde. Nakoniec jej egyptskí pamiatkari dali zelenú. Mladej archeologičke dovolili kopať západne od nílskej delty, v komplexe hrobiek a chrámu Taposiris Magna (dnešný alexandrijský Abusir).

Egyptské úrady jej dali len dva mesiace. „To je v archeológii nič,“ vysvetľuje Martinezová. Aj tak to však vzala.

A mala šťastie. Jej tím v Osirisovom chráme objavil dve miestnosti, ktoré naznačovali prítomnosť významnej kráľovskej hrobky. Navyše, všetky artefakty pochádzali z grécko-rímskeho obdobia, čo podporovalo Martinezovej hypotézu.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sú to už štyri roky, čo Martinezová pátra po tajomnej Egypťanke. K jej výskumu sa pridal aj slávny Zahi Hawass, prakticky šéf egyptskej archeológie.

Smrť otravou?

Archeológovia objavili mince, ale aj sošku s podobou Kleopatry. Radarový prieskum ukázal, že pod chrámom Isis, ktorý sa nachádzal vo vnútri Osirisovho chrámu, sú ďalšie tri neodkryté miesta. Jedno z nich by mohlo byť vchodom do dosiaľ neobjavenej kráľovskej hrobky.

„Ak objavíme hrobku Kleopatry a Marka Antónia, bude to najdôležitejší objav 21. storočia,“ hovorí Zahi Hawass.

Už vlani museli vedci opraviť časť legendy o spôsobe, akým sa Kleopatra zabila. Populárny príbeh hovorí, že po Antóniovej samovražde zvolila tradičný spôsob, ktorý ju mal priblížiť k bohom. Dala sa uhryznúť kobrou.

SkryťVypnúť reklamu

Už antický historik Strabo však pripustil inú možnosť – otravu. Ani nemecký historik Christoph Schaefer si nemyslí, že by slávna kráska zvolila takú bolestivú smrť.

Dôkazy ukazujú skôr na vražedný „koktail“ z ópia, jedľovca a jedovatej prilbice. „Kleopatra chcela zostať krásnou aj po svojej smrti, aby sa zachoval jej mýtus,“ povedal pre britský denník Daily Telegraph.

Mýtus alebo dejiny

Mýtus hovorí o veľkej politike, o potácaní sa medzi záujmami Ríma a Egypta, medzi láskou k mužom a k vlastným deťom, ktorým chcela zanechať aspoň časť ríše, čo Kleopatre už nepatrila.

Hovorí o odvážnej žene, ktorá sa dala zabaliť do koberca, aby sa dostala k Juliovi Caesarovi a stala jeho milenkou. Hovorí tiež o žene, ktorej predkovia možno pochádzali z Afriky a ktorá dala zavraždiť svoju sestru.

SkryťVypnúť reklamu

Ale predovšetkým rozpráva shakespearovsku drámu o nej a Markovi Antóniovi, ktorý sa vzoprel rímskemu Senátu, prehral v ohromnej bitke s Octaviom Augustom a mysliac si, že jeho milenka a matka jeho detí spáchala samovraždu, sám sa nabodol na meč.

Keď sa to dozvedela Kleopatra, vzala si život.

Či to naozaj bolo takto, napovie až objav pozostatkov poslednej egyptskej faraónky. Ktovie, veda možno napíše ešte dramatickejší príbeh.

Po kliknutí infografiku zväčšíte.

Po Taylorovej si Kleopatru zahrá Angelina

Film s Elizabeth Taylor bol komerčný prepadák, ale aj tak si diváci pamätajú Kleopatru takú, ako ju zahrala ona.

Revolučné odborové hnutie (ROH) sa kedysi staralo o kultúrny program svojich členov. Z malých miest sa vypravovali autobusy do Bratislavy, kde sa dali vidieť filmové hity zo sveta. Takou udalosťou bola aj Kleopatra.

SkryťVypnúť reklamu

Najslávnejší film o egyptskej kráľovnej vznikol v roku 1963 a štúdio pri ňom skoro skrachovalo. Bolo to náročné a zle organizované nakrúcanie, producenti strácali trpezlivosť a postupne povyhadzovali celý štáb, na konci aj režiséra (vtedy už druhého v poradí) Josepha Mankiewicza.

Nakoniec ho zavolali spať, lebo nekonečne dlhé pásy filmu nechcel nik zostrihať. V Amerike na seba film nezarobil a kritikom sa nepáčil. Publikum v Československu bolo zhovievavejšie.

Veď bolo pri tom, keď vznikala láska medzi Kleopatrou a Markom Antóniom, teda Taylorovou (na snímke Movieweb) a Richardom Burtonom.

Film sa končil detailnou Kleopatrinou samovraždou v paláci, dlhé minúty režisér obetoval jej starostlivej úprave, umývaniu a obliekaniu.

Táto verzia je dodnes najslávnejšia, napriek neúspechu prekonala film Caesar a Kleopatra z roku 1945.

SkryťVypnúť reklamu

Až po 40 rokoch sa chceli blysnúť aj Francúzi. Komédia Asterix a Obelix: Misia Kleopatra bola v roku 2002 najdrahším filmom francúzskej kinematografie, ale úloha Kleopatry s Monicou Belluciovou bola až trestuhodne bezvýznamná.

Jej túžba postaviť palác za tri mesiace - rýchlejšie, ako by to dokázal sám Caesar - iba spúšťala akciu medzi postavičkami.

Kto chodí do kina, si Kleopatru pamätá ako zvodnú ženu, ktorú sexappeal udržiava pri moci. Naopak spisovateľka Stacy Schiffová ju opísala ako chladného stratéga, ktorý nepotrebuje zvádzať. Podľa jej knihy Cleopatra: A Life vznikne o dva roky nový veľkofilm. Táto Kleopatra bude v 3D a zahrá ju Angelina Jolie.

Kristína Kúdelová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu