SME

Týždeň vo vede

(6. 6. – 12. 6. 2002)


FOTO - Archív


(6. 6. – 12. 6. 2002)

* Dva americké tímy vedené Danielom Ralphom z Cornell University a Hongkunom Parkom z Harvard University vyrobili v prvom prípade z jedného kobaltového a v druhom z dvoch vanádových atómov doteraz najmenšie tranzistory. Veľký pokrok pre nanoelektroniku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Astronóm David Nesvorný s kolegami zo Souhtwest Research Institute v coloradskom Boulderi odhalil, že skupina 39 známych planétok je produktom kolízie väčších telies spred 5,8 milióna rokov. Dva najvýznamnejšie fragmenty majú priemery 14 a19 km.

SkryťVypnúť reklamu

* Medicínski bádatelia z Children‘s Hospital vo Philadelphii na čele s Mitchellom Weissom zistili, že zdravý vývoj červených krviniek vyžaduje látku označovanú ako alfa hemoglobín stabilizujúca bielkovina (AHSP). Dôležitý poznatok pre liečbu krvných chorôb.

* Tím švédskych vedcov z Göteborg University vedený Janom Borenom objavil mechanizmus spúšťajúci aterosklerózu. Je ním interakcia proteoglykánov v cievach s apoB100, čo je hlavná bielkovinová zložka lipoproteínov obsahujúcich cholesterol.

* Ekológ David Roubik zo Smithsonian Tropical Research Institute v Paname získal nečakaný poznatok. Opeľovanie introdukovanými africkými včelami môže zvýšiť úrodu normálne sa samoopeľujúcej kávy na plantážach (na snímke) až o vyše 50 percent.

* Podľa kanadských botanikov Linleya Jessona a Spencera Barretta z University of Toronto nie sú zrkadlové orientácie samičích pohlavných orgánov niektorých kvetov náhodné, ale podmienené geneticky. Bránia neželanému samoopeleniu.

SkryťVypnúť reklamu

* Bádatelia z Johns Hopkins University School of Medicine v Baltimore vedení Francisom Kuhajdom zistili, že liek C75 u pokusných myší jednak potláča apetít, jednak spaľuje tuk.

* Vedci z The Scripps Research Institute na čele s Jackom Sipeom odhalili prirodzene sa vyskytujúcu mutáciu génu, ktorý kóduje tučnú kyselinu amidovú hydrolázu. Podľa všetkého prispieva k drogovej závislosti, vrátane alkoholizmu.

* Tím z Boston University na čele s Thomasom Perlsom podporil genetický základ dlhovekosti. Aj súrodenci storočných totiž majú oveľa väčšie šance dožiť sa vysokého veku než ostatní. (5D)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu