SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Boeing vyvíja kolmo štartujúci stroj

Vojenskí stratégovia už roky snívajú o stroji, ktorý by štartoval a pristával ako vrtuľník a lietal tak rýchlo a ďaleko ako lietadlo. Inžinieri spoločnosti Boeing vymysleli nový systém, ktorý by mal tento sen splniť. Vzniesť by sa mal ešte tento rok.


FOTO - Archív

Nový systém sa nazýva Canard Rotor/Wing (na snímke), canard znamená kačica a wing krídlo. Pod názvom Dragonfly (Vážka) vyvíja Boeing nepilotovanú verziu pre americké námorníctvo a námornú pechotu.

V súčasnosti existuje systém, ktorý dokáže kolmo štartovať a potom sa rýchlo pohybovať vpred - je to britský Harrier. Toto prúdové lietadlo má kompletne otočné turbíny, ktorými sa odlepí od zeme. Pritom však spotrebuje veľa paliva.

Američania šli na problém inak a vyvinuli stroj s otočnými vrtuľami, ktorý je však stále v pokusnom štádiu. Osprey pri testoch v rokoch 1991-2000 trikrát havaroval, pričom zahynulo 26 ľudí. Testy boli zastavené a obnovili ich až minulý týždeň.

CRW je podľa časopisu New Scientist úplne nový koncept. Kolmý štart ako pri vrtuľníku zabezpečí veľký dvojkrídlový rotor, o pohyb vpred sa postarajú dva normálne prúdové motory. Keď je stroj vo vzduchu, v rýchlosti 220 km/h sa aretuje rotor, ktorý pôsobí ako krídlo. Nepilotovaná Vážka bude môcť pomocou turbín lietať až rýchlosťou 690 km/h. Za revolučný považuje Boeing najmä pohon rotora. Prúd spalín z turbín sa odvádza priamo do rotora, z ktorého uniká cez malé dýzy. Tým odpadá nielen nákladný pohon hriadeľa rotora používaný pri vrtuľníkoch, ale aj vyrovnávací rotor v zadnej časti. Stroj je nielen ľahší, ale aj ťažšie identifikovateľný radarmi ako vrtuľníky.

Jednu „muchu“ CRW predsa len má - je to kompromis medzi rotorom a krídlom. „Rotor nie je skutočný rotor a tiež nie je lepší ako krídlo,“ povedal Wally Acree, ktorý robil testy s prototypom v aerodynamickom tuneli. Veľmi háklivé je najmä zastavenie rotora počas letu. Na stabilizáciu CRW slúžia dve tzv. canards (kačacie krídla), umiestnené na jeho špici. (tasr)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.