SME

Grónsky ľadovec sa rýchlo roztápa

Výsledky analýzy dát z Global Positioning Satellite (GPS) ukazujú, že grónsky pobrežný ľadovec sa v dôsledku stúpajúcej teploty pohybuje oveľa rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Časť odborníkov na klimatológiu je presvedčená, že to má na svedomí globálne .


FOTO - Archív


Výsledky analýzy dát z Global Positioning Satellite (GPS) ukazujú, že grónsky pobrežný ľadovec sa v dôsledku stúpajúcej teploty pohybuje oveľa rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Časť odborníkov na klimatológiu je presvedčená, že to má na svedomí globálne otepľovanie. Uverejnila to on-line verzia časopisu Science a sponzoroval ho americký úrad NASA v rámci svojho projektu ICESat.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci využili komplexnú sadu údajov z GPS v období rokov 1996 až 1999 a zistili, že pohyb ľadovca sa zrýchľuje z 31,3 cm za deň v zimnom období na 40 cm za deň v lete. Ako pre BBC povedal Jay Zwally, jeden z členov výskumného tímu ICESat, štúdia ukazuje, že roztopená voda steká z povrchu 1200-metrového ľadovca, čo spôsobuje jeho čoraz rýchlejší pohyb a jeho zmenšovanie. Okrem toho voda odnáša časť tepla z povrchu na dno ľadovca.

SkryťVypnúť reklamu

K podobnému záveru došli v inej štúdii Waleed Abdelati z NASA a Konrad Steffen z University of Colorado v USA, ktorí zistili, že rýchlosť roztápania stúpla za posledných 21 rokov o 20 percent. Za ten istý čas stúpla globálna teplota o 0,25 oC.

Vedci upozorňujú, že zrýchľovanie odtoku vody z povrchu ľadovca a zmenšovanie jeho hrúbky môžu vyvolať efekty, ktoré sa pri počítačovom modelovaní vývoja klímy zatiaľ ne-brali do úvahy. Už v decembri sa NASA chystá vypustiť ICESat s citlivými detektormi, ktoré budú schopné registrovať zmeny hrúbky ľadovca s presnosťou 1 cm za rok. V minulosti sa grónsky ľadovec najrýchlejšie zmenšoval pred 125-tisíc rokmi.

Neroztápa sa však len grónsky ľad. Profesor Mark Meier z University of Colorado, ktorý sa zaoberá štúdiom Južného kaskádového ľadovca v americkom štáte Washington, tvrdí, že tento ľadovec sa topí najrýchlejšie za posledných päťtisíc rokov. Podľa neho stúpne do roku 2100 hladina svetového oceánu až o 43 cm.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci vedci sa však zhodujú v tom, že roztápanie ľadovcov a zvyšovanie hladiny oceánu má na svedomí umelo vytvorený skleníkový efekt. Astronómovia totiž tvrdia, že za zvyšovaním globálnej teploty na planéte môže aktivita Slnka. (BBC)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu