SME

Sleduje vás už ministerstvo cez Twitter?

Ministerstvo práce je na Facebooku! Ministerstvo dopravy komunikuje cez Twitter!

Všetci máme radosť, že sa minulý rok po voľbách nečakane prudko zvýšil počet slovenských úradníkov, ktorí si vedia sami zapnúť počítač a dokonca nečakajú na dvakrát opečiatkovaný papier, ak chcú vyskúšať niečo nové.

Po pol roku hádam už nebude príliš trúfalé k nadšeniu z počítačovo gramotných úradníkov pridať aj otázku - naozaj by mali pracovať s internetom len preto, že to vedia?

Tak napríklad Twitter. Je obľúbený u veľmi úzkej skupiny ľudí najmä z technologickej branže a z online marketingu, na Slovensku ho zrejme používajú rádovo len tisícky ľudí.

Väčšinou ho však používajú práve tí, ktorí majú na starosť komunikáciu firiem cez web a tak je množstvo twitterovských účtov proporčne oveľa väčšie ako množstvo ľudí, ktorých informácie z nich zaujímajú.

Účet ministerstva dopravy na Twitteri napríklad vznikol začiatkom decembra a produkuje najmenej jeden „tweet“ (aktualizáciu) denne. Sleduje ho podľa verejnej štatistiky momentálne 17 ľudí. Ak vylúčime spamerov, z tohto počtu nám zostane osem živých ľudí.

Ak odpočítame ešte hovorcu ministerstva a Ivana Mikloša, je ich presne šesť, sú to: Matúš, Jaro, Miloš, Kristína, Andrej a Lukáš (priezviská sú v redakcii).

Vydávanie časopisu len pre obyvateľov Revúcej, ktorých dátum narodenia sa končí prvočíslom, by bolo pravdepodobne z hľadiska komunikácie pre ministerstvo efektívnejšie.

Čo nové v EA pre BOZP

Ak sa presunieme na Facebook, bude to len o niečo lepšie: tu je už potenciálne publikum výrazne nad miliónom Slovákov a tak má napríklad ministerstvo práce vcelku úctyhodných 2800 fanúšikov. Na ministerstve sa pravdepodobne cítili vo Facebooku takí silní, že pokračujú v expanzii a tak má samostatnú stránku dokonca aj Národný inšpektorát práce.

Tu už stojí za uváženie, či je 375 fanúšikov dosť na to, aby sa niekomu oplatilo obšťastňovať ich administratívnymi správami o tom, aké nové pracovné úrazy ministerstvo vyšetruje a aké aktivity plánuje Národné kontaktné miesto Európskej agentúry pre BOZP.

Zásadnou službou pre občana tu zostáva len možnosť povedať si na verejnom fóre svoje, napríklad ako istý Pavel: „Drahý inšpektorát práce, už som sa na vás obrátil dvakrát a trt ste mi pomohli!“

Zbytočné webstránky

Bola by katastrofa, keby po tomto článku niekto prehnane iniciatívny ľuďom na ministerstvách zakázal komunikovať cez Twitter alebo Facebook.

Správnym riešením je skôr zaplatiť im školenia, aby pochopili, kedy sa ktorý nástroj hodí a kedy nie, alebo im jednoducho ešte nechať nejaký čas, a prídu na to nakoniec aj sami.

Celý problém sa však zďaleka netýka len Facebooku alebo Twitteru. Britská vláda si dala minulý rok vypracovať štúdiu o efektivite investícií do svojich webových stránok a výsledok bol zdrvujúci: autori odporučili okamžité zrušenie jednej tretiny až troch štvrtín (!) všetkých stránok, ktoré úrady dnes prevádzkujú. Ušetrilo by sa tým 100 miliónov libier.

Inovatívny prístup (aspoň na štandardy štátnej správy) autorov štúdie spočíval okrem iného v tom, že vyrátali náklady na jednotlivé stránky prepočítané na jedného ich návštevníka - v extrémnych prípadoch to bolo až 10 eur na jedinú návštevu.

Dlhé roky sme boli štátu vďační za každú odrobinku, ktorú na webe zverejnil, za každú novú, aspoň trochu užitočnú službu.

Skutočne dobre však na slovenskom webe bude až vtedy, keď sa začnú úrady v tlačových správach chváliť nielen novými službami, ale aj tým, koľko stránok za posledný rok pre neefektivitu zrušili.

(Autor je odborník na nové médiá v NextBig.sk.)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu