BRATISLAVA. Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) chce dnes vláde predložiť správu o možnostiach privatizácie firiem: Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, v ktorej má štát 100 percent, ale aj zvyšných akcií Slovak Telekomu. V operátorovi má štát 49 percent.
Obidve firmy štátu roky prinášajú zisk. Ministerstvo si preto nie je isté ich predajom: „Z výsledkov spoločností nevyplýva jednoznačná potreba ich privatizácie.“
Verejný záujem
Analytici tvrdia, že podiel na zisku nemusí byť jednoznačný dôvod, prečo firmy nepredávať. „V zásade nie je dôvod, aby štát vlastnil akékoľvek podiely v podnikoch, ktorých hlavnou činnosťou je predaj služieb, ktoré vie zabezpečiť súkromná sféra,“ povedal analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš.
„Štát by v podstate mal dokázať, že ponechanie podniku v jeho vlastníctve je vo verejnom záujme,“ dopĺňa analytik Privatbanky Richard Tóth. Z tohto pohľadu sa ako vhodnejší kandidát na privatizáciu javí Slovak Telekom.
JAVYS vyraďuje atómky a likviduje jadrový odpad. Keďže ide o bezpečnosť, priestor na privatizáciu bude veľmi obmedzený, tvrdí Tóth.
V materiáli sa pripúšťa čiastočná privatizácia Javysu: „S určitosťou sa dá predpokladať, že by časť aktív a aktivít spoločnosti musela zostať v rukách štátom vlastnenej spoločnosti – či už z dôvodov legislatívnych, alebo bezpečnostných.“
Detaily sú však zatiaľ nejasné. „Je predčasné hovoriť o odpredaji, záujemcoch či o výške výnosu z predaja, keďže nie je ešte jasné, v ktorých prípadoch o odpredaj pôjde a či oň vôbec pôjde,“ povedala Daniela Piršelová z rezortu.
S prípadným predajom koaliční poslanci vážny problém nemajú. „Špeciálne Javys je spoločnosť, ktorá veľmi netransparentne nakladá s prostriedkami, ale veľmi ťažko sa to dokazuje,“ povedal poslanec SaS Ľudovít Jurčík.
V prospech predaja hovoria napríklad vyššie dane cez väčšiu hospodárnosť, investície a vyššiu ziskovosť. Okrem toho by služby v energetike možno štátu dodával investor lacnejšie. Čím väčší podiel môže investor vo firmách získať, tým väčší záujem a predajnú cenu môže ponuka vyvolať, tvrdí Jurčík.
Chcú predať Číne
Poslancovi za SDKÚ Stanislavovi Janišovi by sa príliš nepozdávala privatizácia Javysu. Počká si však na analýzu. „Ukáže, či príjmy z predaja akcií nahradia podiel dividend na niekoľko rokov dopredu,“ povedal. Ani dividendy od spoluakcionárov však nie sú isté.
Napríklad pred pár rokmi štát nedostal dividendy zo Slovak Telekomu, rozhodol tak nemecký akcionár, tvrdí bývalý šéf Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj. Telekom má zrejme v zmluve predkupné právo na akcie, čo by mohlo znížiť ich cenu, dodal.
Exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) však tvrdí, že tí, ktorí by radi privatizovali, sa chcú nabaliť. „Vidím v tom aj záujem Deutsche Telekomu, aby najprv skúpil a potom predal celý podiel čínskemu investorovi,“ povedal.