Washington 12. júna (TASR) - Krátko pred koncom svojej misie poslala vesmírna sonda Galileo snímky Jupiterovho mesiaca Io, ktoré dokazujú, že jeho kôra sa pohybuje vertikálne, a nie horizontálne ako zemská. Informovala o tom Elisabeth Turtlová z Arizonskej univerzity na jarnom zasadaní American Geophysical Union (AGU) vo Washingtone.
Zatiaľ čo sa na Zemi oceánska a pevninská kôra pomaly ponárajú pod zemský plášť, na vulkanickom mesiaci Io takéto postranné pohyby nie sú. Z vnútra mesiaca vytryskuje na izolovaných miestach láva, rozlieva sa po okolí a hromadí sa tam. Pod tlakom tejto váhy kôra neustále praská, pričom celé bloky sú odsúvané do strán.
Aj vznik vrchov je na obidvoch telesách odlišný. Zatiaľ čo na Zemi sú hory výsledkom stretu tektonických platní, na Io vznikajú odlamovaním celých más nakopenej a stuhnutej hmoty. Vulkanické krátery na Io ležia zriedkavo na vrchole hory, ale často vedľa nej.
"Proces, ktorý riadi tvorbu pohorí, uľahčuje magme preniknúť na povrch," povedala Turtlová na zasadaní AGU. "Medzi vulkánmi a vysokými horami je komplexný vzťah."
Na mesiaci Io je asi 120 vulkánov, 74 z nich objavila sonda Galileo. Pri poslednom prelete okolo Io, najvnútornejšieho zo štyroch veľkých mesiacov, v januári tohto roku sonda neposlala žiadne snímky, pretože v rozhodujúcom momente sa prepla do bezpečnostného režimu. Na príčine bolo silné žiarenie Jupitera, ktoré je pre každú sondu veľkým rizikom.
V novembri 2003 preletí Galileo naposledy okolo Jupiterovho mesiaca. Bude to Amalthea, ktorá sa podobá na veľký neforemný kus skaly. Z tohto stretnutia tiež nebudú k dispozícii žiadne zábery. Sonda sa potom zrúti na Jupiter, pretože nebude mať dostatok paliva na úpravu dráhy alebo iné manévre.