Washington 12. júna (TASR) - Rozdiel medzi genómom myši a človeka je oveľa menší, ako sme si mysleli. Vedci sa domnievali, že činí asi 15 percent, ale vedci z americkej firmy Celera Genomics zistili, že v skutočnosti je to iba 2,5 percenta, informoval časopis Science.
Výskumník Richard Mural a jeho kolegovia dešifrovali myší chromozóm číslo 16. Našli na ňom celkom 731 génov, ktoré obsahujú informácie pre tvorbu bielkovín. Pri ďalšej analýze zistili, že iba 14 génov nemá žiadny náprotivok na ľudskom 16. chromozóme. A naopak na ľudskom chromozóme je iba 21 sekvencií, ktoré sa u myší nevyskytujú.
Keď sa tento výsledok prepočíta na ostatné chromozómy, sú genómy obidvoch druhov asi na 97,5 percenta identické. Je to len o niečo menej ako zhoda medzi genómom človeka a jeho najbližšieho príbuzného, šimpanza - tieto druhy majú genetickú výbavu identickú na 98,5 percenta.
Biológovia však upozorňujú, že medzidruhové rozdiely nezapríčinili iba gény, ale aj spôsob, akým ich organizmus aktivuje a deaktivuje.
Napriek tomu, že vývojové línie myši a človeka sa rozdelili ešte v ére dinosaurov pred asi 100 miliónmi rokov, v ich základnej genetickej výbave sa toho veľa nezmenilo, konštatoval Mural. Pre vedu je to pozitívum, pretože myš môže byť ešte vhodnejším objektom výskumu ľudských chorôb, ako tomu bolo doteraz.