1. Pravidelná zmena hesiel
Kedy ste si naposledy menili prístupové heslo k e-mailu, sociálnym sieťam či internetovým službám, ktoré aktívne používate? Ak ste od založenia účtov ani prstom nepohli, mali by ste zo zmeny hesiel spraviť každoročný rituál. Svoje súkromie tak ochránite lepšie.
- Každé heslo by malo mať aspoň 8 znakov a obsahovať okrem náhodne usporiadaných písmen aj čísla, či špeciálne znaky.
- Každá služba by mala mať odlišné prístupové heslo. Ak budete používať jediné, jeho únik odomkne všetky vaše účty.
- Nainštalujte si do počítača správcu hesiel, ktorý sa postará o automatické prihlasovanie bez toho, aby ste si všetky museli pamätať. Ak máte počítač so snímačom odtlačkov, výrobca ho predinštaloval, ak nie, stiahnite si ho z internetu a uzamknite univerzálnym prístupovým heslom.
- Vymažte z poštovej schránky všetky e-maily, ktoré obsahujú akékoľvek prístupové heslá, či prihlasovacie údaje. Zvýšite tak svoje zabezpečenie.

2. Rušenie starých účtov
Tiež ste v minulosti neodolali vyskúšať si Orkut a spolu s ním desiatky iných webových služieb, ku ktorým ste sa už nikdy nevrátili? Možno práve teraz nastal správny čas, aby ste na severoch zrušili účty, ktoré už nepotrebujete a spolu s nimi informácie, ktoré ste na servery uložili.
- Prebehnite priečinok prijatej pošty, aby ste si osviežili pamäť, s akými službami ste v minulosti prišli do styku. Použite prihlasovacie údaje na to, aby ste zrušili účet.
- Ak sú e-maily nenávratne preč, použite funkciu obnovy strateného hesla. Prevádzkovateľ služby vám pošle prihlasovacie údaje e-mailom.
Dôvod je jednoduchý. Stalo sa módou prepájať v internetových službách účty používateľov a obťažovať ich priateľov. Čím menej o vás vedia, tým viac ste za vodou.
3. Únik z mailingov
Možno každý deň podvedome mažete e-maily od firiem, ktoré vás otravujú svojimi supervýhodnými ponukami, alebo sa vaša poštová schránka plní informačnými buletinmi, ktoré i tak už dlhú dobu nečítate. Zbavte sa ich nadobro a ušetrite čas.
- Vyhľadajte v pošte všetky správy, ktoré obsahujú texty "Unsubscribe", "Odhlásiť", "Odber" a podobne, a využite odkaz v ich pätičke na to, aby ste ukončili ich automatické zasielanie.
- Niekedy sa to nezaobíde bez potvrdzujúceho e-mailu, inokedy treba výzvu pre odhlásenie poslať správou.
- Odsledujte, či bolo zasielanie ukončené a ak nie, požiadajte o to e-mailom odoslaným konkrétnemu subjektu.
4. Červená karta pre nuly
Váš čas a energia sú až príliš cenné na to, aby ste ho venovali nulám, ktoré vás bombardujú správami, bez ktorých dokážete žiť. Aj keď ich nemožno zrušiť tak jednoducho ako mailingy, predsa len existuje spôsob ako na to.
- Využite filtre svojho poštového klienta alebo webmailu na to, aby ste identifikovali správy, ktoré sú pre vás bezcenné.
- Určite odosielateľov, texty obsiahnuté v predmete či v tele správy, a odskúšajte, či vyhľadané správy majú vždy nulovú hodnotu.
- Nasmerujte vytriedenú poštu priamo do odpadkového koša. Vždy sa k nej budete môcť v prípade potreby vrátiť a hravo ju identifikujete podľa toho, že nebola prečítaná.
5. Každý počítač má vypínač
Patríte k tým, ktorí by sa zaobišli na počítači aj bez vypínača, pretože beží nepretržite v miestnosti ako spoločenský podmaz? Potom by ste sa mali zamyslieť nad sebou a svojimi návykmi. Svet sa nezrúti, ak zmeškáte prichádzajúcu IM správu či e-mail a prečítate si ich až o deň neskôr.
- Otvorte panel správy napájania a upravte energetiku počítača tak, aby sa po 15-minútovej nečinnosti hibernoval, alebo úplne vypol.
- Možno ho v prvých dňoch budete neustále prebúdzať k životu, postupne však zistíte, že počítač je mizerný spoločník.
- Nevymeňte ho za televízor, ale nájdite si skutočný koníček.