PEKING. Informovala o tom štátna televízia.
Nový postup bol vyvinutý a testovaný v prevádzke 404 Čínskej národnej jadrovej spoločnosti (CNNC) v púšti Gobi v provincii Kan-su.
Umožňuje opakované použitie ožiareného jadrového paliva a je schopný výrazne zvýšiť mieru využitia uránu v jadrových elektrárňach.
"Vďaka novej technológii sa môžu existujúce zdroje uránu v Číne využívať 3000 rokov," uviedla čínska televízia.
Čína spolu s jadrovými mocnosťami Francúzskom, Veľkou Britániou a Ruskom aktívne podporuje recykláciu ako spôsob nakladania s vysoko rádioaktívnym vyhoreným palivom a ako zdroj štiepneho materiálu pre budúce dodávky jadrového paliva.
Nezávislí vedci však podľa agentúry Reuters tvrdia, že komerčnému využitiu jadrového paliva vždy bránia vysoké náklady, technológie, riziko zneužitia a bezpečnostné problémy.
Čína má k dispozícii v overených ložiskách 171 400 ton uránu. Väčšina sa nachádza v provinciách Ťiang-si, Kuang-tung, Chu-nan, Sin-ťiang, Vnútorné Mongolsko, Šen-si, Jün-nan a Liao-ning.
Čína plánuje masívne využívať jadrovú energiu v snahe ukončiť spaľovanie uhlia, najmenej ekologického zdroja energie. Momentálne má 12 funkčných reaktorov s celkovou výrobnou kapacitou 10,15 gigawattov (GW). Do roku 2020 si Čína stanovila cieľ zvýšiť túto kapacitu na 40 GW, ale vláda nevylúčila aj jeho zdvojnásobenie na 80 GW.