SME

Aká bola veda v roku 2010?

Redakcia SME vybrala desiatku najzaujímavejších udalostí vo vede za rok 2010. Najväčším objavom bola stabilnejšia antihmota.

Experiment Alpha, kde vytvorili stabilnejšiu antihmotu.Experiment Alpha, kde vytvorili stabilnejšiu antihmotu. (Zdroj: CERN, NASA)

Vedci predĺžili život antihmote

Existenciu antihmoty predpovedal v roku 1928 britský fyzik Paul Dirac. Neviditeľný a neuchopiteľný fenomén sa dal ťažko predstaviť, nieto s ním manipulovať, pretože pri stretnutí s hmotou antihmota v okamihu zanikne. Uvoľní sa pritom toľko energie, že skôr ako o zániku môžeme hovoriť o výbuchu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci neskôr teoretickú existenciu antihmoty potvrdili, keď objavili jej častice v kozmickom žiarení a vyrobili na urýchľovačoch prvé antiprotóny a pozitróny. Žili iba miliardtiny sekundy.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2010 sa prvýkrát podarilo predĺžiť antihmote život, a to tak významne, že sa zrodila nádej na experimentovanie s ňou.

Spomalenie rozpadu antihmoty sa do dejín vedy zapíše ako experiment ALPHA vedeckého tímu jadrového výskumu v ženevskom CERN-e. Pomalší rozpad antivodíka dosiahol vďaka použitiu magnetických síl pri extrémne nízkych teplotách.

Aj keď ide „iba“ o desatinu sekundy, je to zásadný objav v poľovačke na hmotu s opačným elektrickým nábojom než má bežná hmota. +Čítajte viac


Poslušná baktéria

Tím z Venterovho inštitútu v Rockville a San Diegu v Kalifornii vytvoril prototyp najmenšieho „biologického stroja“. Vložili do baktérie zbavenej DNA syntetickú kompletnú dedičnú informáciu (genóm) a baktéria ožila.

Znamená to prvý krok na ceste genetického programovania podľa potrieb ľudí. Hoci objav vyvolal okamžitú reakciu skeptikov, vedci dúfajú, že najmenšie stroje možno v perspektíve prispôsobiť tak, aby vyrábali nové liečivá, biopalivá alebo upratovali po katastrofách typu ropnej havárie v Mexickom zálive. +Čítajte viac

SkryťVypnúť reklamu

Neandertálska DNA

Vyhynutie neandertálcov zostáva jednou z najväčších záhad ľudskej prehistórie. Objav, že mnohí z nás v sebe nosia ich gény, preto spôsobil senzáciu. Oznámil ho špecialista na neandertálsku DNA Svante Pääbo, ktorý vedie tím z Inštitútu evolučnej antropológie Maxa Plancka v Lipsku.

Porovnanie DNA ľudí žijúcich v rôznych častiach sveta ukázalo, že naši predkovia získali neandertálske gény po tom, čo migrovali z Afriky, pretože Afričania ich nemajú. +Čítajte viac

Voda na Mesiaci

Mesiac sa dlhé roky považoval za suché teleso. V roku 2009 tam sondy objavili vodu viazanú v mesačných mineráloch. V marci 2010 vedci zistili zmrznutú vodu na mesačnom severnom póle a odhadli jej množstvo na 600 miliónov ton.

Toto číslo v apríli prepísal tím Paula Spudisa z Mesačného a planetárneho strediska v Houstone: nejde o milióny, ale o miliardy ton. Dobrá správa pre prípadnú kolonizáciu nášho vesmírneho suseda. +Čítajte viac

SkryťVypnúť reklamu

Čudná forma života

V kalifornskom jazere Mono žije baktéria, ktorá má v DNA namiesto fosforu jedovatý arzén. Podľa člena objaviteľského tímu Paula Daviesa, fyzika z Arizonskej štátnej univerzity v Tempe, je to unikátny úkaz o novej forme pozemského života.

Iní vedci hovoria, že baktéria sa iba prispôsobila na nezvyčajné životné prostredie, čo je známy jav. Objav však v každom prípade zvýšil záujem verejnosti o astrobiologický výskum. +Čítajte viac


Prach z planétky

V júni sa vrátila zo sedemročnej cesty japonská sonda Hayabusa (Sokol). Prvý raz v histórii výskumu slnečnej sústavy priniesla na Zem prach z malej planétky - asteroidu Itokawa.

V čase pristátia sondy bola Itokawa od Zeme vzdialená 320 miliónov kilometrov, viac ako dvakrát ďalej než Slnko. Na jej povrchu zanechala sonda puzdro s menami 880-tisíc ľudí zo 149 krajín vrátane Arthura Clarka alebo Stevena Spielberga. +Čítajte viac

SkryťVypnúť reklamu


Protón sa zmenšil

Rozmer protónu, kladne nabitej stabilnej čiastočky v atómovom jadre, patrí k základným fyzikálnym veličinám. Medzinárodný tím odborníkov protón premeral novým postupom a oznámil, že je o štyri percentá menší, než sa myslelo.

Vhodil tak do fyzikálneho ringu bombu. Ak sa výsledok potvrdí, znamenalo by to prehodnotenie základných znalostí o stavbe hmoty. +Čítajte viac

Krok k jadrovej fúzii

Kontrolovaná termojadrová fúzia predstavuje veľmi perspektívny, no veľmi náročný zdroj energie na hranici súčasných technických možností.

Vedci z laboratórií Lawrenca Livermora v Kalifornii v januári oznámili, že použitím 192 laserov sústredených na ploche veľkej ako futbalové ihrisko dosiahli teplotu 111 miliónov stupňov Celzia, čo umožní začať experimenty s termojadrovou fúziou.

SkryťVypnúť reklamu

Rekord z Marsu

Sonda NASA nazvaná 2001 Mars Odyssey vytvorila 17. decembra rekord, keď okolo Marsu krúžila už 3340 dní. Dovtedy bol najdlhšie slúžiacou sondou Mars Global Surveyor (1997 - 2006).

Mars Odyssey skúma Mars od 24. októbra 2001 a udržiavala napríklad kontakt s robotickými výskumníkmi červenej planéty Spirit a Opportunity. +Čítajte viac


Kmeňové bunky liečia

Tím z Kalifornskej univerzity v Irvine na čele s Desirée Salazarovou ukázal, že nervové kmeňové bunky dokážu obnoviť nielen akútne poranenú miechu, ale výrazne zlepšia jej funkciu pri chronickom poškodení.

Američania zatiaľ experimentovali na myšiach, no sľúbili skoré výskumy s účasťou ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 559
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 075
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 896
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 608
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 355
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 341
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 172
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 775
SkryťZatvoriť reklamu