SME

IT služby zo Slovenska idú aj do zahraničia

Slovensko je pre IT firmy výhodné najmä pre jazykové a počítačové znalosti. Aj preto, že tu majú nižšie náklady.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK/AP)

BRATISLAVA. Slovensko patrí aj naďalej do najlepšej tridsiatky krajín sveta v službách, ktoré poskytujú IT firmy u nás pre zahraničie.

Vyplýva to z analýzy spoločnosti Gartner. Do elitnej tridsiatky sa tento rok dostalo päť nováčikov, tri krajiny sa do rebríčka vrátili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosť Gartner vo svojej analýze hodnotila krajiny na základe desiatich kritérií. Slovensko v nich obstálo dobre. Kľúčovými faktormi sú podľa výsledkov najmä jazykové a odborné znalosti, ktorými disponujú ľudia u nás.

Dôležité zdroje IT služiebKto je v TOP 30 štátov:

SkryťVypnúť reklamu

Argentína, Brazília, Čile, Kolumbia, Kostarika, Mexiko, Panama, Peru, Bangladéš, Čína, India, Indonézia, Malajzia, Filipíny, Srí Lanka, Thajsko, Vietnam, Bulharsko, Česko, Egypt, Maďarsko, Maurícius, Maroko, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Južná Afrika, Turecko a Ukrajina,Z rebríčka tento rok vypadli:

Austrália, Írsko, Izrael, Kanada, Nový Zéland, Singapur, Španielsko, Uruguaj.Nováčikovia v rebríčku:

Bangladéš, Bulharsko, Kolumbia, Maurícius, Peru.Do TOP 30 sa vrátili:

Turecko, Srí Lanka, Panama.Zdroj: Gartner

„Pracovná sila na Slovensku je uznávaná pre svoje znalosti v oblasti vedy a matematiky, ale aj pre jazykové znalosti a počítačové zručnosti,“ povedal viceprezident prieskumu Ian Marriott.

Podobné skúsenosti má aj spoločnosť IBM, ktorá u nás pôsobí už 20 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Je tu kvalifikovaná a vysoko vzdelaná pracovná silu s vynikajúcimi jazykovými schopnosťami a znalosťami z IT. Vďaka tomu môžeme zo Slovenska podporovať klientov po celom svete,“ povedala hovorkyňa Stanislava Suchá.

Spoločnosti sú u nás aj preto, že aj náklady sú nižšie. „Náklady sú dôležitým faktorom pre poskytovateľov a používateľov IT služieb. Tieto však začínajú postupne rásť, čo by mohlo v budúcnosti konkurencieschopnosť Slovenska ovplyvniť,“ hovorí Marriott.

Ďalšími benefitmi sú podľa viceprezidenta prieskumu členstvo v Európskej únii, politická stabilita a v porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy nie je u nás rozšírené ani softvérové pirátstvo.

Prieskum však uvádza, že aj napriek tomu sa 43 percent softvéru používa nelegálne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu