V roku 1961 vyletel na obežnú dráhu Zeme prvý človek, o osem rokov neskôr vkročila ľudská noha na Mesiac. Dnes už lietajú do kozmu prví turisti a pomaly sa končí éra raketoplánov.
Časť raketoplánu Discovery pri prelete nad Mexickým zálivom a Cortezovým morom. Apr. 13, 2010. (AP photo/NASA)
Raketoplán Atlantis na jeho poslednej ceste na odpaľovaciu rampu na Myse Canaveral. Apr. 21, 2010. (AP Photo/Red Huber/Orlando Sentinel)
Pristávací modul Sojuzu TMA-17 s ruským kozmonautom Olegom Kotovom, Američanom Timothym Creamerom a Japoncom Soičim Nogučim pristál 2. júna 2010 v kazašskej stepi juhovýchodne od mesta Džezkazgan. (AP Photo/Mikhail Metzel, Pool)
Jedna z posledných misií amerických raketoplánov sa 5. apríla 2010 začala štartom raketoplánu Discovery z floridského Kennedyho vesmírneho strediska. ( AP Photo/ NASA/Tony Gray and Tom Farrar)
Transport ruskej rakety Sojuz TMA-01M z hangáru na odpaľovaciu rampu kozmodrómu Bajkonur. Okt. 5, 2010. (AP Photo/Dmitry Lovetsky)
Ruská vesmírna loď s trojčlennou posádkou sa vydá na cestu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). (AP Photo/Dmitry Lovetsky)
Na satelitnej snímke z vesmíru vidieť hurikán Danielle. Aug. 27, 2010. (AP Photo/NASA)
Premiérové snímky Slnka z nedávno vypusteného špecializovaného satelitu doslova berú dych. Na tlačovej konferencii vo Washingtone, venovanej "prvému svetlu" v kamerách satelitu NASA Solar Dynamics Observatory (Observatórium dynamických javov na Slnku), to konštatovali viacerí vedci z riadiaceho tímu misie. Apr. 21, 2010. (AP Photo/NASA)
Ešte tento rok sa mal k ľudskej posádke Medzinárodnej kozmickej stanice ISS nastálo pripojiť prvý humanoidný robot. Robonauty R2 /na snímke/ sú skonštruované tak, aby dobre zvládli prácu s rovnakými nástrojmi, aké na ISS používajú astronauti, čo im umožní bezpečne pôsobiť po boku ľudí v kozme. (AP Photo/NASA)
Astronauti odstránili v noci na 17. februára 2010 ochranné kryty z okien novej vyhliadkovej kupoly (na snímke), ktorá poskytne obyvateľom Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) panoramatický výhľad na Zem. (AP Photo/NASA)
Čiastočný pohľad na raketoplán Endeavour pred spojením s Medzinárodnou vesmírnou stanicou. Feb. 9, 2010. (AP photo/NASA)
Medzinárodná vesmírna stanica po oddelení sa raketoplánu Atlantis. Nov. 25, 2009. (AP Photo/NASA)
Dvaja astronauti začali 21. novembra 2009 svoj druhý výstup do otvoreného vesmíru počas misie raketoplánu Atlantis na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), aby dokončili ďalšie kolo prác na vonkajšom plášti ISS. Na snímke Rand Bresnik. (AP Photo/NASA)
Raketoplán nad povrchom Zeme. Sep. 8, 2010. (AP Photo/NASA)
Medzinárodná vesmírna stanica ISS z pohľadu amerického raketoplánu Discovery po odpojení sa obidvoch telies 8. septembra 2009. V pozadí vidieť planétu Zem. (AP Photo/NASA)
Na dvoch snímkach z 1. septembra 2009 astronautka NASA Nicole Scottová počas výstupu do otvoreného vesmíru v rámci misie raketoplánu Discovery na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Špecialista misie a letová inžinierka Expedície 20 John Olivas a Nicole Stottová opustili ISS na šesťapolhodinový výstup s cieľom odstrániť prázdnu nádrž s amoniakom, ktorá slúži na chladenie ISS. (AP Photo/NASA)
Americký raketoplán Endeavour 15. júla 2009 úspešne odštartoval z floridského Mysu Canaveral na svoju 16-dňovú misiu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). (AP Photo/Tony Gray, Tom Farrar/NASA)
Snímka povrchu Marsu z roku 2004, odfotografovaná panoramatickou kamerou sondy Mars Exploration Rover Spirit. (AP Photo/NASA/JPL)
Záber zo 4. augusta 2008 ukazuje solárny panel vesmírnej sondy Phoenix na Marse a robotické rameno, ktoré odobralo vzorku z povrchu planéty. Phoenix našla vo vzorkách pôdy z červenej planéty chloristan (perchlorát), vysokooxidujúcu soľ. Na Zemi sa táto látka v prírode nachádza vo vyprahnutej pôde čilskej púšte Atacama a niektoré organizmy ju využívajú ako zdroj energie. (AP Photo/NASA)
Na archívnej snímke z 26. októbra 2006 je lietadlo v tvare krídla Boeingu X-48B v Rogers Dry Lake. Lietadlo funguje na diaľkové ovládanie, váži 250 kg, má tri motory a rozpätie krídel 640 cm. (AP Photo/NASA)
Raketa Soyuz-FG štartuje z kazašského Bajkonuru. Dec. 16, 2010. (AP Photo/Dmitry Lovetsky)
Na snímke zo 14. decembra 2010, odfotenej Hubbleovým vesmírnym teleskopom vidno zhluk plynu, ktorý vznikol ako následok výbuchu supernovy. (AP Photo/NASA, ESA, Hubble Heritage Team)
Hubbleov teleskop zachytáva zhluk rozličných galaxií. (AP Photo/NASA)
Európska raketa Ariane 5 štartuje zo strediska Kourou vo Francúzskej Guyane. Nov. 26, 2010. (AP Photo/ESA-CNES-ARIANESPACE, JM Guillon)
Na fotografii zo stanice ISS vidieť kopec juhoamerického pohoria Andy. (AP Photo/NASA via Twitpic, Douglas Wheelock)
Raketoplán Discovery v Kennedyho vesmírnom stredisku pripravený na štart. Nov. 4, 2010. (AP Photo/Orlando Sentinel, Red Huber)
Mesiac prechádza medzi Slnkom a Observatóriom dynamických javov Okt. 20, 2010. (AP Photo/NASA- SDO)
Na zábere z júla 1969 astronaut Edwin E. Aldrin Jr., pilot lunárneho modulu, pri lunárnom module Apolla 11 na Mesiaci. (AP Photo/NASA)
Autor: ans | TASR/AP, ČTK/AP, SITA/AP