Odobraté neuróny dokázali samé od seba vytvoriť minimozog, ktorý sa naučil riadiť stíhačku. Ale aj prvá slovenská encyklopédia Beliana. Taký bol rok podľa genetika a biológa Martina Hajducha.
Čo je podľa Vás najdôležitejším či najvýznamnejším objavom či zistením v roku 2010 vo svete?
Mňa osobne veľmi zaujala práca prof. Thomasa DeMarsa a jeho tímu z Floridskej univerzity, ktorí uskutočnili zaujímavý experiment. Z mozgu potkana vyizolovali neuróny (nervové bunky) a naaranžovali ich na sklenenom sklíčku spolu so 60 elektródami.
Individuálne neuróny na sklíčku začali postupne vytvárať medzi sebou mikroskopické prepojenia a vytvorili v podstate fungujúci mini-mozog. Takto vzniknutý systém, navzájom prepojené neuróny spolu s elektródami, potom pripojili na letový simulátor F-22 stíhačky.
Veľmi zaujímavé bolo zistenie, že tento mini-mozog sa postupne naučil ovládať F-22 stíhačku. Tento experiment má veľký význam pri pochopení ako mozog pracuje. Môže to taktiež význame pomôcť pri pochopení neurologických ochorení, ako napríklad epilepsie.
Čo je takýmto objavom, zistením či posunom v roku 2010 na Slovensku?
Na Slovensku ma zaujalo vydanie šiesteho zväzku encyklopédie Beliana. Encyklopedické dielo Beliana je prvá slovenská všeobecná encyklopédia, ktorej rozsiahle časti sa postupne vydávajú.
Je dôležité aby Slovensko malo svoju vlastnú encyklopédiu, ktorá zohľadní slovenské národné špecifiká, ktoré žiadna zahraničná encyklopédia nemôže obsiahnuť.
Čo môžeme vo vede očakávať od roku 2011?
V roku 2011 očakávam nové výsledky práce prof. Konstantina Novoselova a prof. Andre Geima z Univerzity v Manchestri ktorí v tomto roku dostali Nobelovu cenu za objavenie dvojrozmerného materiálu grafén.
Tento materiál, hrubý iba jeden atóm, má nezvyčajné vodivé vlastnosti a jeho využitie môže vyústiť vo významných aplikáciách v elektronike a fotonike.
Zaujímavé je, že tento objav má pôvod v obyčajnej ceruzke. Pre mňa je to príklad nekonvenčného myslenia, ktoré môže vyústiť v dôležité objavy. Napríklad aj z veci, ktorú máme stále pred sebou.
Prečítajte si, aký bol rok 2010 podľa vedcov. KLIKNITEAutor: Martin Hajduch / (ved)