BRATISLAVA. Mexickí bádatelia, ktorí identifikovali čeľustné kosti nájdené v ruinách predkolumbovského mesta Teotihuacán, došli k prekvapujúcemu záveru. Zistili, že patrili krížencom vlka a psa - zvieratám zjavne slúžiacim ako kultový symbol niekdajších mezoamerických bojovníkov.
Ústav antropológie a dejín Mexika v stredu oznámil, že kosti sa našli pri vykopávkach ešte v roku 2004 a sú prvým fyzickým dôkazom takéhoto úmyselného kríženia v dávnych mexických kultúrach.
Čeľuste pochádzajú z pohrebiska bojovníkov ležiaceho pri jednej z teotihuacánskych pyramíd. Antropologický výskum uskutočnený Národnou autonómnou univerzitou Mexika určil, že dotyčné zviera bolo "vlkopes".
"V ústnej tradícii a starých kronikách sa zvieratá podobné psom objavujú spoločne so symbolmi moci a božskosti," povedal hovorca inštitútu Francisco De Anda. "Zatiaľ sme však nemali kostrový dôkaz - teraz už hej."
Vlku či psu podobné tvory, nachádzajúce sa na maľbách z Teotihuacánu, boli odborníkmi dlho považované za zobrazenie kojotov: tieto psovité šelmy takisto obývajú okolie legendárneho náboženského strediska dávnej Strednej Ameriky. Archeológovia však teraz túto interpretáciu prehodnocujú.
Správu priniesla agentúra AP.