SME
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Internet pod stromček? Preverte si dostupnosť

Optické siete dokážu do domácností priniesť nielen internet, ale aj káblovku a hlasové služby. Akciová kombinácia viacerých služieb nemusí byť skutočnou úsporou.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Optické siete dokážu do domácností priniesť nielen internet, ale aj káblovku a hlasové služby. Vo všeobecnosti však platí pravidlo, že cenovo zvýhodnená kombinácia viacerých služieb nemusí byť skutočnou úsporou.

Aj keď pre mnohých je internet v domácnosti niekoľkoročnou samozrejmosťou, stále sa nájde veľa záujemcov ktorí sa rozhodujú pre inštaláciu novej prípojky, alebo chcú zmeniť svojho súčasného poskytovateľa internetu.

Podobne, ako je to pri ostatných telekomunikačných službách, pri výbere sa všetko odvíja od pokrytia infraštruktúrou. Kým cenovo najdostupnejší internet pochádza vždy od lokálnych poskytovateľov, najdrahšie riešenia sú nezávislé od miesta, kde bývate. Hoci aj cez satelit.

Lokálni poskytovatelia dospeli

Ešte pred niekoľkými rokmi boli pripojenia od lokálnych poskytovateľov nespoľahlivé a pomalé. Dnes je situácia iná. Ceny technológií klesli, nazbieral sa dostatok skúseností a kvalita služieb ponúkaných na lokálnej úrovni je čoraz vyššia.

Najčastejšie sa možno stretnúť s bezdrôtovou WiFi technológiou, výnimkou však nie sú ani metalické sieťové rozvody. Mesačný poplatok za dátovo neobmedzené pripojenie sa začína pod hranicou deviatich eur mesačne.

Ak si môžete vyskúšať na vlastnej koži kvalitu služieb u susedov, máte šancu získať za málo peňazí slušné pripojenie. Pri domácom používaní príležitostný výpadok nezaváži.

Na vidieku radšej s technikom

Pokrytie ADSL internetom siaha aj na redšie osídlený vidiek. Skutočnú dostupnosť však preverí až technik telekomunikačnej spoločnosti. Vtedy sa môže objaviť nečakané sklamanie. Kým horný koniec obce je bezproblémový, dolný môže byť bez kvalitného spojenia.

Aj napriek tomu ide o jeden z najpopulárnejších spôsobov pripojenia. Ceny dátovo neobmedzených pripojení sa odpichujú od 13-eurovej priemernej mesačnej platby.

Niektorí operátori sa snažia nalákať na zníženú mesačnú platbu v prvých mesiacoch používania, a tak sa 9-eurový mesačný paušál môže po pol roku zmeniť na 20-eurový.

Operátori v mestách budujú optické siete, ktorými do domácností dokážu priviesť nielen internet, ale aj káblovku a hlasové služby. Vo všeobecnosti však platí pravidlo, že cenovo zvýhodnená kombinácia viacerých služieb nemusí byť skutočnou úsporou.

Ani najlacnejší prevádzkovateľ káblovky nie je v dvojročnom meradle lacnejší ako kúpa satelitného set-top boxu s kartou CSLink či SkyLink.

Priemerná mesačná platba pri programoch bez dátového obmedzenia sa začína na hranici 13 eur.

Mobilné pripojenie nie je pre každého

Mobilní operátori ponúkajú niekoľko spôsobov pripojenia a dátových programov, v ktorých odlišujú dva druhy zákazníkov.

Tí prví hľadajú internet do mobilu a môžu počítať s mesačnou platbou od šiestich eur nahor. Ostatní využívajú rýchlu sieť operátora na kompenzáciu chýbajúcej infraštruktúry v mieste, kde pôsobia alebo vyžadujú pružný internet na cestách.

Priemerný mesačný paušál je nad hranicou 16 eur a spotrebiteľ by mal mať dokonalý prehľad o tom, aké je pokrytie služby a akú kvalitu dosahuje v lokalitách, kde chce internet využívať.

Tam, kde zlyhávajú iné druhy pripojenia, prichádza do úvahy satelitná technika. Počítať treba však s vysokou vstupnou investíciou približne 450 eur za zariadenie, ktoré zaistí obojsmerné spojenie s družicou. Obmedzené sú aj prenosové rýchlosti.

Mesačný paušál za pripojenie 256/64 kbps bez dátového limitu je 23 eur, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s ADSL pri štvrtinovej rýchlosti.

Kým kúpite...

  1. Medziročný pokles cien internetu sa takmer zastavil a podpis zmluvy na služby s viazanosťou nie je veľkou prekážkou. Ak sa však rozhodnete pre predčasné vypovedanie zmluvy, treba počítať s pokutou.
  2. Vyššia rýchlosť otvára brány k multimédiám. Kým typický mobilný používateľ prenesie približne 1,5 gigabajta dát mesačne, pri ADSL prípojke ide o niekoľko desiatok gigabajtov a pri optike ešte o čosi viac. Dátovo obmedzené programy s mesačným limitom prenesených dát sú zväčša nevýhodné, aj keď zaujmú nízkou mesačnou tarifou.
  3. Bonusové služby na skúšku v sebe môžu skrývať časovanú bombu, ktorá sa vám bude snažiť z vrecka vytiahnuť peniaze. Ak vám dá operátor automaticky nejakú službu na niekoľko týždňov či mesiacov zadarmo, okamžite ju vypovedajte. Inak sa vám na faktúre po uplynutí skúšobného obdobia môže objaviť položka za jej používanie, aj keď ste ju nikdy nevyskúšali.
  4. Pri premenlivých mesačných platbách, sľúbených bezplatných bonusoch a doplnkových
    službách pravidelne kontrolujte položky, ktoré vám poskytovateľ internetu fakturuje.
    Nie je výnimočné, že sa vo vyúčtovaniach môžu objaviť chyby.
  5. Pred trvalým pripojením počítača k internetu je dobré pomyslieť na legalizáciu operačného systému, jeho aktualizáciu a zaplátanie všetkých inštalovaných softvérov.
  6. Už pri inštalácii internetu sa snažte pochopiť, ako pripojenie funguje, aby ste vedeli správne reagovať v prípade jeho zlyhania. Založte si na bezpečné miesto konfiguračné protokoly, prístupové heslá a telefónne čísla na linky technickej podpory. Naučte sa, ako treba zariadenia reštartovať, či ako zistiť, či pracujú správne. Inak budete pri poruche zbytočne kričať na pracovníka infolinky, ak bude chyba na vašej strane.
Ceny sú stabilné, optika pribúda

Telekomunikačné firmy zafixovali ceny.

Poskytovatelia internetových služieb držia ceny na stabilnej úrovni. Kým v októbri minulého roka bola priemerná cena pripojenia 11,93 eura, tohtoročný november prichádza s priemernou cenou 11,34 eura.

Približne poleurový pokles nie je spojený s poklesom cien, ale novými hráčmi na trhu, hovorí Peter Blaas z portálu Porovnat.sk. Telekomunikačné firmy zafixovali ceny a menia iba parametre služieb.

Budovanie optických sietí je pre poskytovateľov internetu stimulom na získanie nezávislosti. Dnes sa s nimi možno stretnúť aj v oblastiach s menej hustým osídlením.

Optiku v súčasnosti registrujeme v 51 mestách Slovenska.

Ako nás obmedzujú poskytovatelia internetu

K maximálnej prenosovej rýchlosti pribúdajú ďalšie pravidlá.

Aby bolo možné ceny pripojení udržať na prijateľnej úrovni a poskytovatelia internetu sa dokázali chrániť pred tými, čo sú schopní nepretržite využiť plnú rýchlosť pripojenia, využívajú rôzne nástroje na obmedzenie prevádzky.

Mesačný objem dát
Prvou možnosťou je limitovať objem informácií, aký je možné prostredníctvom pripojenia preniesť.

Ak túto hranicu prekročíte, znížia vám rýchlosť na existenčné minimum, alebo vám zaúčtujú za každý prekročený megabajt vopred dohodnutú tarifu.

Agregácia
Takéto obmedzenie určuje, koľko internetistov sa o ponúkanú rýchlosť delí. Označenie 1:20 znamená, že o našu rýchlosť sa budeme v prípade preťaženia siete deliť s ďalšími devätnástimi používateľmi. Toto obmedzenie nemusíme nikdy postrehnúť. No stáva sa kritickým pri preťažení siete.

Férovosť
FUP, alebo aj politika férovosti, stanovuje denný či mesačný objem prenesených dát, po ktorého vyčerpaní sa znižuje rýchlosť pripojenia. Nastavením limitu sa snažia prevádzkovatelia rozdeliť internetistov na dve skupiny – tých, čo zodpovedajú modelu cieľového zákazníka a tých, čo hranice prekračujú. Nie je nezvyčajné, ak niektorí poskytovatelia používajú aj iné ohlásené či neohlásené praktiky obmedzovania.

Karta a box šetria peniaze

Ak chcete platiť menej, zvážte set-top box s prístupovou kartou. Budete však potrebovať peniaze na prvotnú investíciu.

Pri objednávke internetu spolu s káblovkou možno na optike ušetriť. Kým napríklad za Optik 2 a TV Klasik od T-Comu by ste počas 24-mesiacov viazanosti zvlášť zaplatili 8,99 plus 7,99 eura mesačne v prvom polroku a 17,99 plus 13,99 eura neskôr, pri kombinovanej objednávke by ste ušetrili mesačne dve eurá po obdobie 24 mesiacov.

Takáto ponuka je lákavá. Za dva roky zaplatíte za televíziu namiesto 299,76 eura iba 251,76. To je 16-percentná úspora.

Existujú však lacnejšie alternatívy. Za 180 eur kúpite satelitný set-top box s prístupovou kartou CSLink, ktorý vám umožní bez mesačných poplatkov sledovať 23 kanálov po celé obdobie platnosti karty plus množstvo voľne vysielaných v cudzích jazykoch. To znamená do momentu, keď sa satelitní prevádzkovatelia rozhodnú siahnuť po inej technológii.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marek Hamšík sa teší po výhre v zápase Slovensko - Poľsko na EURO 2020.

Slovensko vyhralo vo svojom prvom zápase na ME nad favorizovaným Poľskom.


Pavol Spál 4 h
Milan Škriniar sa teší po strelenom góle v zápase Slovensko - Poľsko na EURO 2020.

Hodnotenie hráčov.


Juraj Berzedi 3 h
Riaditeľ inšpekčnej služby Adrián Szabó.

Na schválenie návrhu na odvolanie treba dvojtretinovú väčšinu výboru.


5 h
Milan Škriniar.

Slováci zdolali Poľsko.


Sportnet 4 h

Neprehliadnite tiež

Myšacie embryá, ktoré vznikli oplodnením spermiami z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Z vysušených spermií sa zrodilo osem myší.


5 h
Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad správ.


a 2 ďalší 12. jún