Určite si aj vy pamätáte na pravdepodobne najlepší a zároveň aj najväčší telefón s operačným systémom Windows Mobile 6.x – HTC HD2, ktorého obrovský displej, kvalitné spracovanie a výkonný hardvér jednoducho nešlo prehliadnuť. Dá sa obrazne povedať, že tento telefón vlastne štýlovo zakončil životnú púť systému Windows Mobile a jeho najnovší braček s označením HTC HD7 zas začína púť toho ďalšieho – Windows Phone 7. Obidva telefóny si tak sú spolu s Androidovým Desire HD po mnohých stránkach až moc podobné a dávajú kupujúcemu na výber podľa preferencií k operačnému systému. Po konštrukčnej stránke je model HD7 zvládnutý veľmi dobre a aj keď tu nachádzame vlastne výhradne len plasty, tak sa určite nemusíme obávať o jeho život.
Jednotlivé diely sedia presne, sú pevné a ani pri väčšom tlaku sme nespozorovali žiadne nepríjemné vlastnosti v podobe prehýbania sa, či vydávania nepríjemných zvukov. Telefónu dominuje obrovský 4,3“ LCD displej s rozlíšením 480×800 bodov, ktorý prináša vynikajúci komfort pri práci a zábave. Nejedná sa síce o žiadne Super AMOLED riešenie, ale ja tak je podanie farieb veľmi dobré a intenzita podsvietenia dostačujúca aj na vonkajšie pracovné nasadenie.
Hardvérová výbava je založená na použití výkonného procesora Snapdragon QSD8250 s pracovnou frekvenciou 1 GHz. Androidový Desire HD má síce tiež 1 GHz Snapdragon, avšak jedná sa o model QSD8255, vybavený výkonným GPU Adreno 205. HTC HD7 využíva jeho pomalšiu verziu Adreno 200, ktorá však stále poskytuje pomerne solídny výkon aj na nové, graficky náročné hry, či prehrávanie a záznam videa až do rozlíšenia 720p.
Tento základ je tak plne postačujúci na zvládnutie graficky jednoduchšieho systému Windows Phone 7, pričom sme sa počas celej doby testovania nestretli s pomalými reakciami. Plynulé je pozeranie emailov, fotenie, či úprava jednoduchších Office dokumentov. Zrýchliť by však potreboval internetový prehliadač (záležitosť Microsoftu) a hlavne štart aplikácie HTC Hub, ktorá prináša trochu toho života do záplavy zelených dlaždičiek. Pre ukladanie dát (filmy, hudba, fotografie a hry) je tu prítomná 8 GB pamäť bez možnosti oficiálneho rozšírenia. Na internete však môžete nájsť návod, ako schovanú MicroSD kartu vymeniť za model s vyššou kapacitou, čo samozrejme prináša stratu záruky a možnosť znefunkčnenia systému.
HTC HD7+ prevedenie, rýchlosť systému, prepojenie s FB
- uzavretosť WP7, pre niekoho až moc veľké
Procesor: Snapdragon QSD8250 1 GHz + GPU Adreno 200
Pamäť: 576 MB RAM + 512 MB ROM + 8 GB storage
Displej: 4,3“ 480×800, dotykový
Foto: 5 Mpx, dual LED flash, 720p video
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900
Komunikácia: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, Wi-Fi, BT
GPS: Áno, Bing Maps
Batéria: 1230 mAh, 320 min. hovor, 320 h pohotovostný
Rozmery: 122×68×11,2 mm
Hmotnosť: 162 g
Dostupnosť:www.htc.cz, 509€
HTC HD7 je určite veľmi zaujímavý telefón. So svojim veľkým displejom zaujme každého a prinesie solídnu multimediálnu zábavu. Milovníci filmov na cestách ocenia integrovaný stojanček, hudobný „fajnšmekri“ zas utilitu Sound Enhancer pre vylepšenie hudobné zážitku. V prípade chytrého telefónu veľa vecí stojí a padá na použitom operačnom systéme. Windows Phone 7 je mladý a má tak množstvo múch a limitov, ktoré jednoducho treba odstrániť. Na druhú stranu, užívateľské rozhranie je intuitívne, podpora Office súborov solídna a prepojenie so sociálnymi sieťami priam bezkonkurenčné.
Pamätať treba aj na len 8 GB úložný priestor (jeho neautorizované rozšírenie môže znamenať stratu záruky, stability a rýchlosti) a priemernú výdrž batérie. Klasické používanie telefónu v podobe niekoľkých telefonátov, prezerania emailov, krátkeho hrania hier a blbnutia na Facebooku minie batériu behom jedného dňa. Obísť nemôžeme ani sťahovanie aplikácií, hier a multimédií. Microsoft zatiaľ Slovensko nepodporuje a tak pre získanie bezplatného obsahu musíte klamať pri registrácii a pre nákup musíte vlastniť platobnú kartu jednej z podporovaných krajín.
Adreno 200 GPU
V súčasnosti sa síce nejedná o to najvýkonnejšie grafické riešenie, avšak Adreno 200 má prvenstvo ako prvé mobilné programovateľné GPU s podporou OpenGL ES 2.0. Svojim výkonom je mierne pod konkurenčným PowerVR SGX530, čo však plne postačuje na zvládnutie graficky náročných hier a chýbať nemôže ani podpora prehrávania videa.
Autor: Matúš PaculíkAutor je redaktorom magazínu PC_SPACE