SME

Najlepšie v roku 2010: Rok výskumu rakoviny a antihmoty

Snaha o nové lieky, výskum rakoviny aj stvorenie antihmoty. Taký bol rok 2010 podľa Jaromíra Pastoreka, biochemika a virológa, predsedu Slovenskej akadémie vied.

Prof. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc. (1957) je predseda SAV. Predtým bol riaditeľom Virologického ústavu SAV. Publikoval v medzinárodných časopisoch, objavil gén kódujúci nádorovo-asociovaný proteín CA IX, ktorý slúži ako marker hypoxických nádorov. JeProf. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc. (1957) je predseda SAV. Predtým bol riaditeľom Virologického ústavu SAV. Publikoval v medzinárodných časopisoch, objavil gén kódujúci nádorovo-asociovaný proteín CA IX, ktorý slúži ako marker hypoxických nádorov. Je (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Čo je podľa Vás najdôležitejším či najvýznamnejším objavom či zistením v roku 2010 vo svete?

Z hľadiska lekárskeho výskumu sa javia ako najvýznamnejšie snahy o racionálny dizajn liekov tak, aby cielene naprávali chyby v regulačných dráhach, ktoré vedú k patologickým procesom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad v oblasti účinnej liečby rakoviny sa môže jednať o odklon od všeobecne toxických látok a smerovanie k vývoju látok schopných cieleného ovplyvnenie biomolekúl, ktorých nesprávna funkcia vedie k rozvoju a malignity nádorových ochorení.

SkryťVypnúť reklamu

Tu je nutné integrovať výskum molekulárnych markerov nádorových ochorení s cieleným dizajnom liečiv, za súčasného zabezpečenia priamej translácie poznatkov do klinického výskumu bezprostredne naviazaného na klinickú prax - napríklad v zmysle usmernení: de Bono JS, Ashworth A. Translating cancer research into targeted therapeutics. Nature. 2010 Sep 30;467(7315):543-9.

Do výskumu tejto problematiky sa výrazne zapojilo aj viacero vedeckých tímov v SR z ústavov Slovenskej akadémie vied a zo slovenských univerzít, ktoré publikovali na tému výskumu rakoviny v tomto roku viacero prác vo významných a renomovaných medzinárodných časopisoch.

Predpokladám, že tento smer prinesie aj v budúcom roku významné nálezy.

Čo je takýmto objavom, zistením či posunom v roku 2010 na Slovensku?

SkryťVypnúť reklamu

V technických vedách je to vytvorenie najjednoduchšej formy antihmoty antivodíka, teda 38 antiatómov antivodíka a ich udržanie počas 0,2s s pomocou silných magnetov v CERN-e.

Je to aj výsledok aj práce slovenských fyzikov, ktorí sa veľmi intenzívne zapájajú do práce v CERN-e.

V roku 2011 predpokladáme začiatok podloženého spochybnenia zákonov časticovej fyziky a kozmologickej teórie o planetárnom formovaní.

Čo môžeme vo vede očakávať od roku 2011?

Viď prvé dve odpovede.

Prečítajte si, aký bol rok 2010 podľa vedcov. KLIKNITEAutor: Jaromír Pastorek / (ved)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu