SME

Nápad roka: miliardy na charitu

Foreign Policy ocenil filantropov, čo vyzývajú bohatých, aby darovali polovicu majetku.

Americký magazín Foreign Policy dal na prvé miesto rebríčka svetových mysliteľov tohto roka zakladateľa Microsoftu a filantropa Billa Gatesa (na snímke) spolu s investorom Warrenom Buffettom.Americký magazín Foreign Policy dal na prvé miesto rebríčka svetových mysliteľov tohto roka zakladateľa Microsoftu a filantropa Billa Gatesa (na snímke) spolu s investorom Warrenom Buffettom. (Zdroj: SITA/AP)

Foreign Policy ocenil filantropov, čo vyzývajú bohatých, aby darovali pol majetku. Rebríčku svetových mysliteľov kraľujú Američania. Je v ňom aj vedec s českými koreňmi.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Presvedčili dosiaľ 57 miliardárov, aby sa vzdali aspoň polovice svojho bohatstva a darovali ho na dobročinné účely. Stačilo to, aby sa dostali na prvé miesto tohtoročného rebríčka vplyvných svetových mysliteľov amerického zahraničnopolitického magazínu Foreign Policy.

Investor Warren Buffett a šéf Microsoftu Bill Gates vymysleli netradičnú výzvu v čase, keď sa svetoví politici snažia riešiť hospodársku krízu. Miliardári sa podľa výzvy bohatstva majú vzdať za života či po smrti, no svoj úmysel majú verejne potvrdiť a napísať k nemu vysvetľujúci list.

Pridal sa aj otec Facebooku

Zapojili sa aj filmový tvorca Hviezdnych vojen George Lucas či filantrop David Rockefeller. Včera sa pridali aj najmladší miliardári na svete - zakladatelia sociálnej siete Facebooku Mark Zuckerberg a Dustin Moskovitz.

„Ľudia čakajú na neskoršie obdobia v kariére na to, aby dávali. Ale načo čakať, keď toho treba toľko urobiť?" zdôvodňoval Zuckerberg.

Buffet, ktorý je podľa magazínu Forbes tretím najbohatším človekom na svete, to vidí tak, že za niekoľko mesiacov od leta, keď výzvu predstavili, „urobili slušný pokrok".

„Výzva oživila to, ako ľudia premýšľajú o filantropii. Teším sa na ďalšie rozhovory s naozaj šťastnými rodinami, ktorých štedrosť môže zmeniť a zmení životy," povedal Buffet.

Spoločne s Gatesom sa doteraz stretli asi so štvrtinou najbohatších Američanov a presviedčali ich, aby sa k nim pridali. Nedávno tiež pozvali na večeru čínskych miliardárov, aby podporili filantropiu v Číne. Čoskoro sa chystajú do Indie.

Ekonomika aj nový spôsob čítania

GLOBÁLNI MYSLITELIA 2010
Rebríček magazínu Foreign Policy.
  • V zozname sto mysliteľov je 28 žien. Prvá z nich je desiata, posledná je na 99. mieste.
  • Je medzi nimi aj tohtoročný laureát Nobelovej ceny mieru čínsky disident Liou Siao-po (16.).
  • Bývalý východný blok v rebríčku nemá zastúpenie. Je tu len vedec environmentalista s českými koreňmi Vaclav Smil (49.).

Celý rebríček nájdete tu.

Rebríček ocenil aj šéfov svetových finančných inštitúcií.

Šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-­Kahn a predseda Svetovej banky Robert Zoellick skončili druhí za príspevok k riešeniu svetovej hospodárskej krízy a návrhy, ako jej do budúcnosti zabrániť.

Napriek ťažkému roku v úrade plnému neúspechov v domácej politike aj v ekonomike si tretie miesto vybojoval americký prezident Barack Obama.

Foreign Policy to zdôvodňuje tým, že „pomaly, ale isto formuje" novú americkú líderskú úlohu vo svete napriek kritike.

Hneď za ním sa umiestnil šéf čínskej centrálnej banky Čou Siao­Čchuan za schopnosť „držať v rukách osud svetového hospodárstva". V auguste Čína predbehla Japonsko a stala sa druhou najvýkonnejšou ekonomikou na svete.

Dobre sa umiestnili aj otec iPadu Steve Jobs a otec Kindle Jeff Bezos za „nový spôsob čítania".

V zozname nie je ani tretina žien a Európanov je v ňom tiež poskromne. Najvyššie sa okrem Francúza Strauss­Kahna umiestnila nemecká kancelárka Angela Merkelová na 10. mieste.

Modelová švábska domáca pani

Ocenili ju za jej snahu šetriť v mene jej výroku smerom k rozhadzujúcim Američanom: „švábska domáca pani je modelom pre svetovú ekonomiku", aj jej pragmatizmus.

Ani jeden mysliteľ z bývalého východného bloku sa do výberu magazínu nedostal.

Teda ak nerátame environmentalistického vedca s českými koreňmi Vaclava Smila v polovici rebríčka, ktorý obhajuje alternatívne energie. Nápadom roka je podľa neho to, aby sa „hospodárstva naučili žiť z toho, čo majú".

Ľavičiar, ktorý rozumie kríze

Strauss­-Kahna, ktorý vedie Medzinárodný menový fond, chcú Francúzi za prezidenta.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss­Kahn sa nemôže na nedostatok pozornosti sťažovať.

Odkedy ho francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa obával socialistického rivala, poslal za hranice, stal sa z neho jeden z najsledovanejších mužov na svete.

Francúzsky exminister financií Strauss­-Kahn podľa Foreign Policy „bez veľkého odporu dokázal zabrániť platobnej neschopnosti Grécka, Maďarska, Pakistanu a Ukrajiny", aj presvedčiť Nemcov, aby sa zasadili za riešenie gréckej krízy.

Opoziční socialisti si želajú, aby sa Strauss­-Kahn (61) vrátil a postavil sa proti pravicovému Sarkozymu v prezidentských voľbách v roku 2012. Kandidáti sa majú prihlásiť do júna.

Strauss-­Kahn však stále opakuje, že chce dokončiť mandát na čele Medzinárodného menového fondu, ktorý vyprší až koncom roka 2012.

Keby predsa len kandidoval, v druhom kole volieb by podľa prieskumov nad Sarkozym jednoznačne vyhral.


Ela Rybárová
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu