CANCÚN. Delegáti summitu OSN v mexickom Cancúne schválili kompromisnú dohodu o klimatických zmenách.
Účastníci konferencie sa dohodli na balíku opatrení s cieľom bojovať proti globálnemu otepľovaniu, vrátane vytvorenia nového Zeleného klimatického fondu, a na ďalších krokoch, ktoré by mali pomôcť rozvojovým krajinám lepšie sa prispôsobiť klimatickým zmenám.
Súčasťou dohody sú opatrenia na ochranu tropických pralesov a spôsoby zdieľania čistých energetických technológií. Potvrdzuje tiež cieľ zvýšiť do roku 2020 každoročnú klimatickú pomoc pre chudobné krajiny na 100 miliárd dolárov (76 miliárd eur).
Dokument, prichádzajúci rok po neúspešnom klimatickom summite v dánskej Kodani, schválili aj napriek námietkam Bolívie, ktorá s prijatým kompromisom nesúhlasila ako jediná spomedzi 194 krajín zastúpených na summite.
Šéf bolívijskej delegácie Pablo Salón uviedol, že návrh dohody "nezohľadňuje rôzne postoje zúčastnených strán." Podľa Salóna mali na text návrhu priveľký vplyv Spojené štáty.
Ako povedala mexická ministerka zahraničných vecí Patricia Espinosová, rozhodnutia na klimatických rokovaniach OSN sú zvyčajne prijímané na základe konsenzu. Konsenzus však podľa jej slov "neznamená, že jedna krajina má právo vetovať" dohody akceptované všetkými ostatnými krajinami.
"Dôvera je späť. Vrátila sa nádej," vyhlásil mexický prezident Felipe Calderón. Summit v Cancúne podľa jeho slov prináša "novú éru spolupráce v kontexte klimatických zmien".
Dohoda utišuje názorové rozdiely ohľadne spôsobov znižovania emisií skleníkových plynov tým, že odkladá na ďalší rok kľúčové rozhodnutia o akejkoľvek budúcej globálnej klimatickej zmluve.
Vzhľadom na neúspech minuloročných klimatických rokovaní v Kodani delegáti summitu neprichádzali do Cancúnu s veľkými nádejami. Mnohé z dohôd dosiahnutých v Cancúne iba potvrdia nezáväzné dohody z Kodane, schválené iba 140 krajinami.
Šéfka Sekretariátu OSN pre klimatické zmeny Christiana Figueresová však označila summit v Cancúne za "historický".
Jednotlivé krajiny tiež označili schválený dokument, napriek jeho nedostatkom a kompromisnému charakteru, za najlepšiu dohodu, akú bolo realisticky možné dosiahnuť.
"Je to prvýkrát, čo sa krajiny dohodli na takom rozsiahlom súbore nástrojov, ktoré pomôžu predovšetkým rozvojových krajinám," povedala Figueresová.
Zdroj: DPA, Associated Press, Reuters