SME

Sonda na Marse prekonáva rekord

Medziplanetárna misia Mars Odyssey sa čoskoro stane najdlhšie pracujúcim ľudským zariadením, ktoré funguje pri červenej planéte.

Sonda Mars Odyssey.Sonda Mars Odyssey. (Zdroj: NASA)

PASADENA. V polovici budúceho týždňa sa medziplanetárna sonda NASA Mars Odyssey stane najdlhšie pracujúcou sondou pri či na Marse. Oznámil to šéf misie Mars Odyssey Jeffrey Plaut z Laboratória pre prúdový pohon (JPL) v kalifornskej Pasadene.

Mars Odyssey sa dostala na obežnú dráhu okolo Marsu 24. októbra 2001. V stredu 15. decembra tam zavŕši 3340 dní. Tým prekoná predchádzajúci rekord, ktorý držala takisto sonda NASA Mars Global Surveyor. Tá skúmala Mars takisto z obežnej dráhy od 11. septembra 1997 do 2. novembra 2006.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Našťastie presluhuje

Primárna misia Mars Odyssey sa skončila v roku 2004. Sonda počas nej zaznamenala viaceré prevratné úspechy: objavila podpovrchový ľad i preskúmala radiáciu planéty. To je potrebné pri uvažovaní o prípadných pilotovaných letoch na Mars.

Neoceniteľné výsledky však prinieslo aj šesť rokov predĺženej misie. "Tieto dodatočné roky nám dovolili zostaviť mapy s najvyšším rozlíšením, ktoré teraz pokrývajú prakticky celú planétu," povedal Jeffrey Plaut. Snímky pochádzajú z kamery THEMIS (Thermal Emission Imaging System).

Predĺžená misia tiež umožnila monitorovať sezónne zmeny z jedného marťanského roka (ktorý má 687 pozemských dní) na druhý. Zistila napríklad prekvapivo pravidelné vymŕzanie oxidu uhličitého z atmosféry v polárnych oblastiach počas zimy.

SkryťVypnúť reklamu

Ostáva ako záloha

Sonda Mars Odyssey však počas misie prispela aj k úspechu iných marťanských misií. Vďaka jej práci mohli fungovať aj misie vozidiel Spirit a Opportunity či sondy Mars Phoenix.

Sonda sa stala tiež súčasťou dlhodobého monitorovania počasia na Marse, ktoré od roku 1997 nepretržite zabezpečovali či zabezpečujú sondy NASA Mars Global Surveyor, Mars Odyssey a Mars Reconnaissance
Orbiter (tá začala pracovať v závere roka 2006).

Navyše, Mars Odyssey bude v zálohe ako náhradný komunikačný systém pre ďalšie robotické výskumné vozidlo Curiosity, ktoré má pristáť na Marse v auguste 2012.

Zdroj: Komuniké NASA/JPL z 9. 12. 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu