Sú kompaktné, pripravené kedykoľvek natáčať a patrí k nim softvér, ktorý obslúži aj úplný laik. Stačí pár kliknutí a upravené video putuje na YouTube, Facebook či do webovej schránky.
Keď pred niekoľkými rokmi začal Panasonic experimentovať s nepodarenými vreckovými kamerkami D-Snap, pravdepodobne netušil že sa nájde ktosi, kto premení odvážnu myšlienku na trhák, ktorý zachváti trh. Bola to firma Pure Digital, ktorá zaujala svet kamerkou s jednoduchým názvom Flip. Zmenila svet videoblogov, klipov a osobných videí, ktoré začali pokrývať drobné udalosti, ktorým sa vyhýbali. Nekvalitné videá z mobilu sa odsunuli bokom.
Čo dokážu?
Na prvý pohľad sa v mnohom nelíšia od mobilného telefónu. Po vytiahnutí z vrecka sú po sekunde pripravené natáčať a po kliknutí na červené tlačidlo okamžite snímajú,
čo sa deje pred nimi. Majú objektív s pevným ohniskom, digitálnym zoomom a najnovšie modely sa chvália aj jednoduchým stabilizátorom obrazu. Dôležité však je, že majú objektív s dostatočnou svetelnosťou na to, aby dokázal pri bežnom osvetlení zachytiť video v štandardnom SD, či detailnom HD rozlíšení do zabudovanej pamäti v očakávanej kvalite.
Niektoré sú ovládané tlačidlami, iné dotykovými snímačmi. Žiadna však neobťažuje nastaveniami a funkciami, ktoré nik nepotrebuje. Práve naopak. Sú pripravené na malom displeji predviesť, čo sa nachádza v ich archíve pre ďalšie spracovanie. Ako malá čierna skrinka, ktorá natáča na vyzvanie.
Na veľkom plátne
Vreckový videodenník ponúkne pri sledovaní videoklipov plnú kvalitu obrazu aj bez pripojenia k počítaču. Ak siahnete po prepojovacom kábli k televíznemu prijímaču, šou sa môže začať. Jednoduchšie modely majú analógový výstup ktorému rozumie aj starý televízor, tie najnovšie sú vyzbrojené digitálnym HDMI výstupom. Ako rýchlo si možno zaspomínať na výlet, či na posledný polrok strávený v teréne.

Vďaka malým rozmerom a jednoduchosti si získali nielen videoblogerov, ale aj študentov a tých, čo sa radi učia zo skúsenosti druhých. Natočiť prednášku, praktickú ukážku či čokoľvek iné je hračkou. Stačí len siahnuť do vrecka.
A čo ďalej?
Tak ako sa vrecková kamera po pripojení k televíznemu prijímaču premení na videodenník, pri pripojení k počítaču sa postará o dve dôležité veci. Načerpá cez zabudovaný USB konektor novú energiu pre ďalšie natáčanie a sprístupní softvér pre rýchlu prácu s videami. Či už vo Windows, alebo v Mac OS X, používateľ sa nemusí starať o nič. Ani o káble.
Stačí zvoliť videoklipy, určiť ich poradie, pripraviť titulky a automat sám vygeneruje video bez akýchkoľvek skúseností. Hotový videoklip je možné následne odoslať na Facebook, YouTube či inú službu na zdieľanie videí, alebo ho uložiť na privátnom úložisku tak, aby si ho mohli prehliadnuť priatelia, ktorí obdržia e-mailom pozvánku.
Rovnaký softvér umožní zálohovanie videoklipov na disk počítača, alebo ich vypálenie na DVD disk, ktorý možno prehrať na stolovom počítači. Majú to rodinné videokamery naveky spočítané?